Mimo że do początku roku szkolnego pozostało jeszcze sporo czasu i obecnie mało kto myśli o szkole, wkrótce ucieczka od tego tematu nie będzie niestety już tak łatwa. Przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego to nie tylko zakup podręczników, zeszytów, czy artykułów papierniczych, ale i organizacja przestrzeni, w której dziecko będzie się uczyć. Jak przygotować w takim razie pokój pociechy na wrzesień?

Krok pierwszy: porządki

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko rozpoczyna właśnie pierwszą klasę, czy jest to już jego kolejny rok nauki w szkole, przygotowania do początku roku szkolnego najlepiej rozpocząć od gruntownych porządków. W przypadku starszych dzieci powinny one polegać przede wszystkim na przejrzeniu zawartości biurka, komód i regałów, w których trzymane są książki, zeszyty i akcesoria papiernicze z poprzednich lat, w celu pozbycia się niepotrzebnych już elementów i zrobienia miejsca na nowe. Stare podręczniki można sprzedać lub oddać do antykwariatu, z kolei zużyte mazaki, czy długopisy najlepiej wyrzucić. Magazynowanie zbyt dużej ilości rzeczy nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie tylko będzie potęgować bałagan, ale i zdezorganizuje proces nauki Twojej pociechy.

Krok drugi: organizacja przestrzeni do nauki

Po uporządkowaniu, oczyszczeniu przestrzeni do nauki pora przystąpić do jej właściwego organizowania. Na tym etapie warto sprawdzić w szczególności, czy:

  • Obecne wyposażenie odpowiada aktualnym potrzebom Twojego dziecka? Być może potrzebuje ono nowego, większego biurka albo innego fotela obrotowego? A może, w związku z rozpoczęciem nauki w wyższej klasie przyda mu się dodatkowy regał, komoda albo kontenerek na książki?
  • W pokoju dziecka jest dobre oświetlenie do nauki? Czy nie trzeba wymienić starej lampki stołowej lub dokupić dodatkowego źródła światła?
  • Twoja pociecha ma wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak tablice korkowe i magnetyczne, segregatory, organizery, kalendarz?

To właśnie wszystkie powyższe elementy przekładają się na komfort codziennej pracy i nauki. A mając na względzie to, że dzieci dorastają bardzo szybko, czym nierzadko zaskakują swoich rodziców, zdecydowanie nie powinno się o nich zapominać! 

Meble modułowe do pokoju dziecka i nastolatka niezbędne w nauce

Na etapie przygotowań do początku roku szkolnego może okazać się, że nie obejdzie się bez większych zakupów. Nie unikną ich również rodzice dzieci rozpoczynających pierwszą klasę. Najczęściej ich przedmiotem są nowe, niezbędne do nauki meble, czyli biurko, fotel obrotowy i regały albo komody.

Jeśli urządzasz pokój od podstaw, na pewno będą interesować Cię kolekcje mebli dla dzieci i nastolatków. Świetnym przykładem nowoczesnego, modnego i stylowego wyposażenia dziecięcego i młodzieżowego są meble modułowe MELO od marki Dolmar. W kolekcji tej znajdziesz biurko z regulowanym w zakresie 130 – 170 cm blatem, szafką, szufladą i wnękami, a ponadto regały, półki, komody, nadstawki oraz znacznie więcej. MELO to meble przyjemne w stylizowaniu, co zawdzięczają wybarwieniu w odcieniu cashmere z akcentami drewnianymi. Ich minimalistyczny charakter został przełamany dużymi, okrągłymi uchwytami drewnianymi, które nadają bryłom niebanalnego wyglądu. Linia ta charakteryzuje się dzięki temu wyjątkową uniwersalnością, wszechstronnością i łatwością w aranżacji. Będzie idealnym wyborem zarówno dla mniejszych, jak i nieco większych dzieci – dziewczynek i chłopców. Za pomocą odpowiednich kolorów i dodatków można zaaranżować ją na wiele sposobów, m.in. współcześnie i bardziej surowo lub w klimacie bliższym naturze, takim jak boho.

Ciekawym wyborem dla nastolatków może być także seria NERO od Domel. Oferuje ona mnóstwo wielofunkcyjnych rozwiązań, takich jak biurko-regał NERO 11 i półtapczan pionowy NERO 15, które na pewno zostaną docenione przez posiadaczy nieco mniejszych pokoi. NERO to nowoczesne meble młodzieżowe w różnych wariantach wykończeniowych, bazujące na czterech odcieniach: drewnie, bieli, szarości i czerni. Do wyboru są zarówno fronty w połysku, jak i macie. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje dorastające dziecko przez jak najdłuższy czas pozostawało usatysfakcjonowane z wyglądu swojego pokoju i nie uznało go za zbyt „dziecinny”, NERO to bezpieczny i trafiony wybór. Tego rodzaju meble nieprędko wyjdą z mody!

Rodzicom młodszych smyków polecamy z kolei linę ELMO z asortymentu ML Meble. W kolekcji tej dostępnych jest wiele propozycji dla mniejszych dzieci (ale i nie tylko!), takich jak niewielkie biurko ELMO 15 o szerokości 69 cm, szafka ELMO 13 w kształcie domku, czy szafka ELMO 12 na wzór schodków. Za sprawą wykorzystania dwóch bazowych kolorów w postaci bieli i jasnego drewna meble ELMO mogą służyć Twojemu dziecku przez długi czas. W każdej chwili masz w dodatku możliwość wymiany jednych elementów na inne, m.in. biurka ELMO 15 na większy model dostępny w tej serii (biurko ELMO 18), czy domówienia większej komody bądź regału.

Fotel obrotowy do pokoju dziecka i nastolatka

Na przestrzeń do nauki składa się jeszcze jeden, kluczowy element – fotel obrotowy. W zależności od wieku dziecka mogą interesować Cię albo krzesła biurowe młodzieżowe albo fotele dziecięce.

To, na co warto zwrócić uwagę, wybierając funkcjonalny fotel obrotowy do pokoju mniejszej lub większej pociechy, to w szczególności: możliwość regulacji wysokości, obecność obrotowych kółek, wysokość oparcia, rodzaj podłokietników i materiału obiciowego. Zdecydowanie najważniejsza będzie jednak w tym przypadku pierwsza ze wskazanych funkcjonalności, czyli odpowiednie dopasowanie wysokości krzesła do wzrostu dziecka i posiadanego biurka. Obecnie większość foteli oferuje opcję regulacji, dzięki czemu bez problemu nadążają one za rozwojem Twojego smyka.

Jeśli nie wiesz jednak, jak prawidłowo dopasować krzesło do biurka dziecka i czym kierować się przy jego wyborze, sprawdź: Wybieramy krzesło obrotowe do biurka – na co zwrócić uwagę?