Spędzanie kilku, a nawet i i kilkunastu godzin dziennie przed komputerem jest dzisiaj częstym zjawiskiem, nie tylko wśród dorosłych, ale i dzieci. I chociaż przebywanie tak wielu godzin w pozycji siedzącej nie jest korzystne dla naszego zdrowia, często nie mamy innego wyjścia. Dlatego właśnie powinniśmy zadbać o prawidłową pozycję ciała podczas pracy biurowej czy też nauki przy komputerze. Wybierając odpowiednie krzesło obrotowe zadbamy zatem o swój maksymalny komfort i zdrowie! Jak wybrać idealny fotel obrotowy? Na co zwrócić uwagę? Sprawdźmy!

W sklepach znajdziemy obecnie wiele modeli krzeseł biurowych. Od klasycznych, prostych po krzesła ergonomiczne, czy fotele gamingowe. Wybierając krzesło obrotowe do biurka, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

1. Kto będzie korzystał z krzesła? Czy będzie to jeden użytkownik, czy też kilku domowników? Czy będzie to krzesło obrotowe dla dziecka, czy osoby dorosłej? Krzesło obrotowe do pokoju dziewczynki, czy krzesło obrotowe do biurka chłopca?

2. Ile czasu dziennie użytkownik krzesła będzie przeciętnie spędzał przed komputerem bądź przy biurku?

3. Gdzie znajduje się nasze miejsce pracy? Czy interesuje nas krzesło obrotowe biurowe, a może fotel obrotowy do salonu lub sypialni? Czy istotniejsze są dla nas walory użytkowe czy wygląd mebla?

Krzesło obrotowe do biura, salonu, czy pokoju dziecka?

Pierwsze i najważniejsze – gdzie ustawimy nasze krzesło obrotowe i kto będzie jego użytkownikiem? Innymi kryteriami będziemy sugerować się, wybierając krzesło do pokoju młodzieżowego czy dziecięcego, na co innego zwrócimy zaś uwagę podczas zakupu krzesła biurowego dla osoby dorosłej. Inny model wybierzemy do oddzielnego gabinetu w domu, a inny do salonu lub sypialni, jeśli to właśnie tam znajduje się nasze miejsce pracy.

W bogatej ofercie naszego internetowego sklepu meblowego znajdziecie modele na każdą ewentualność! I tak marka SIGNAL przygotowała atrakcyjną kolekcję krzeseł do pokoju dziecięcego. Wśród nich znajdziemy m.in. uroczy fotel obrotowy DAISY, który zachwyci małe użytkowniczki motywem serca na oparciu oraz pięknym, różowym kolorem (jednak o przeciwniczkach różu marka SIGNAL również nie zapomniała - fotel obrotowy DAISY równie pięknie wygląda w kolorze szarym!). Wybierając z oferty SIGNAL fotel obrotowy dla chłopca warto zaś zwrócić uwagę na fotel obrotowy Q-051 w modnym, żółtym kolorze. Zastosowany w modelu Q-051 mechanizm TILT pozwala na regulację wysokości siedziska, swobodę bujanie się oraz blokadę w pozycji pionowej do pracy. Jeśli poszukujemy modelu wielofunkcyjnego, który poza godzinami nauki, ma służyć do komfortowego spędzenia czasu podczas grania na konsoli, zwróćmy uwagę na dwa modele foteli gamingowych. Jeden z nich, to dedykowany dla młodszych fanów piłki nożnej fotel obrotowy ITALY w pięknej tapicerce ze skóry ekologicznej zaś drugi to młodzieżowy fotel gamingowy VIPER, dostępny w czarno-szarej bądź czarno-żółtej tkaninie. Oba krzesła z kolekcji SIGNAL posiadają mechanizm TILT. Dodatkowo VIPER to również kauczukowe kółka i regulowane podłokietniki. Każdy z tych modeli to naprawdę doskonały wybór!  

Idealną propozycją do biura czy domowego gabinetu będzie natomiast fotel obrotowy Q-087 w tapicerce ze skóry ekologicznej i fotel obrotowy Q-154 pokryty skórą  naturalną.

Doskonale wyprofilowane oparcie, miękkie podłokietniki i wygodne siedzisko zadbają o wyjątkowy komfort nawet podczas wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej. Pamiętajmy, że podczas długiej pracy przy komputerze istotne jest wygodne oparcie dla rąk by móc tym samym odciążyć mięśnie barków i ramion. Mechanizmy TILT oraz MULTIBLOCK pozwolą na relaksujące kołysanie się, regulację wysokości siedziska, obrót o 360 stopni oraz blokadę siedziska i oparcia w kilku pozycjach. Skórzany fotel obrotowy Q-154 to zdecydowanie produkt premium w niezwykle atrakcyjnej cenie!

Konieczność pracy czy nauki zdalnej spowodowała, że - bardzo często - nawet mieszkanie o niewielkim metrażu musi posłużyć jako miejsce pracy i nauki dla całej, czasami kilkuosobowej rodziny. Taka sytuacja wymaga zaaranżowania wielu miejsc w domu na niezależne stanowiska do pracy czy nauki. Chcąc utrzymać wielofunkcyjny charakter salonu, kuchni czy sypialni powinniśmy zadbać również o to, aby wygląd foteli biurowych nie zburzył klimatu pomieszczenia. Marka SIGNAL posiada w swojej ofercie niezwykle eleganckie fotele obrotowe które nie tylko będą wygodne (niektóre nawet posiadają podnóżki jak fotel MONROE czy FORD) ale również doskonale wpiszą się w styl w jakim urządziliśmy nasz salon czy sypialnię. Wśród dostępnych propozycji eleganckich i stylowych foteli obrotowych stworzonych z myślą o aranżacji salonu znajdują się przede wszystkim fotel obrotowy ARIZONA VELVET, MARYLAND, OREGON, Q-190, czy DOLLY - wszystkie pochodzące z oferty producenta SIGNAL - lidera w produkcji krzeseł na rynku polskim.

Wysokość krzesła obrotowego

Zdecydowana większość foteli biurowych oferuje możliwość regulacji wysokości. Są to modele najbardziej rekomendowane, ponieważ pozwalają na idealne dopasowanie krzesła do wzrostu użytkownika lub innych osób, które będą korzystać z niego sporadycznie. Regulacja wysokości jest szczególnie ważna w krześle obrotowym do biurka dla dziecka. Nasze pociechy rosną bardzo szybko, dlatego w ten sposób rodzice mogą uchronić się przed częstą potrzebą wymiany fotela na nowy. Fotele obrotowe z regulacją wysokości to m.in. modele Q-022 (zakres: 87-97 cm) oraz Q-020 marki SIGNAL, pokryte miękką tkaniną tapicerską.

Jak dopasować wysokość fotela? Tak, by nogi osoby na nim siedzącej pewnie opierały się na podłodze, tworząc w kolanach kąt prosty.

Siedzisko krzesła obrotowego

Mówiąc o siedzisku, ważna będzie nie tylko jego twardość, ale i wielkość. Nie może być ono ani zbyt wąskie, ani zbyt głębokie. Nieprawidłowe parametry wywołają dyskomfort lub spowodują efekt zapadania się, wymuszając na nas zgarbioną postawę. Unikajmy również krzeseł za ciasnych, jak i za szerokich do naszej postury. Odnośnie do poziomu twardości – szukajmy rozwiązań pośrednich - foteli niezbyt miękkich, ale i nieprzesadnie twardych. Ważną właściwością siedziska obrotowego krzesła biurowego są również miękkie, zaokrąglone krawędzie. Zwłaszcza gdy przesiadujemy w fotelu przez wiele godzin. 

Oparcie krzesła obrotowego

Jedną z najważniejszych, kluczowych cech każdego fotela obrotowego jest także rodzaj oparcia. Najlepiej, aby było ono odpowiednio wysokie, podpierające plecy na całej długości (a nie tylko do połowy) co uchroni nas przed niekontrolowanym garbieniem się czy wadami postawy. Pożądana będzie również obecność wypukłości w dolnej części, na odcinku lędźwiowym. Taka wypukłość na tym fragmencie tworzy wygodne podparcie dla kręgosłupa i dba o jego prawidłowe ułożenie w pozycji siedzącej. Posiada ją krzesło ergonomiczne, takie jak fotel obrotowy Q-035 producenta SIGNAL czy fotele gamingowe. Te ostatnie przeważnie są wyposażone także w zagłówki, które zapewniają wygodne podparcie dla szyi i głowy podczas grania.

Materiał obiciowy krzesła obrotowego

O komforcie użytkowania fotela w dużej mierze przesądza także jego wykończenie. Mamy tutaj do wyboru krzesło plastikowe lub wygodne, krzesło tapicerowane. O tym, jaki będzie to rodzaj tapicerki zadecydują głównie nasze indywidualne preferencje. Z pewnością fotel obity skórą naturalną czy ekologiczną będzie nieco łatwiejszy w utrzymaniu w czystości niż fotel obrotowy pokryty tkaniną, nie mniej jednak, należy pamiętać, iż aktualnie na rynku znajduje się bogaty wybór tkanin plamoodpornych oraz łatwoczyszczących. W tym miejscu warto wspomnieć również o krzesłach obrotowych do biurka z cyrkulacją powietrza. Za taką właściwość odpowiada znajdująca się na oparciu siateczka, dostępna w modelach takich jak fotel obrotowy Q-078 i Q-118.

Podłokietniki krzesła obrotowego

Fotel obrotowy do biurka z podłokietnikami czy bez? To wszystko zależy od tego, ile czasu dziennie spędzamy przed komputerem oraz jaką pracę wykonujemy. Zadaniem podłokietników jest zagwarantowanie stabilnego podparcia od łokci aż do dłoni. Co ważne, odpowiednie podparcie rąk pozwala zachować kontrolę nad postawą całego ciała. Obecność podłokietników w fotelu biurowym powinna być szczególnie ważna dla osób, które z komputera korzystają przede wszystkim do pisania. Warto, aby znalazły się one również w fotelach dziecięcych, ułatwiając wypracowanie  dobrych nawyków już od najmłodszych lat. Obecnie podłokietniki w fotelach biurowych mogą być regulowane w wielu płaszczyznach, nie tylko góra-dół, a m.in. w przód i tył, czy lewo i prawo. Zastanawiasz się, gdzie znajdziesz takie modele? Sprawdź dostępny w naszym sklepie fotel obrotowy Q-211, czy Q-024.

 

Podstawa krzesła

Wybierając krzesło do biurka, możemy stanąć również przed dylematem: fotel obrotowy czy klasyczne krzesło? Największy komfort i swobodę użytkowania gwarantują oczywiście fotele obrotowe z kółkami, pozwalające na sprawne sięganie po różne przedmioty bez potrzeby ciągłego wstawania. Krzesła będą rekomendowane głównie osobom, które zasiadają do biurka sporadycznie, okazjonalnie i nie jest to ich główne miejsce pracy.