Kuchnia z wyspą lub barkiem to rozwiązania, które z każdym rokiem tylko zyskują na popularności, w szczególności w odniesieniu do pierwszego z nich. Mimo, że co do zasady wyróżniają się odmiennymi cechami i służą różnym celom, mają także ze sobą coś wspólnego. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na kuchnię z wyspą, czy kuchnię z barkiem, w każdym przypadku w kręgu Twoich zainteresowań znajdą się także… hokery! O jakich krzesłach dokładnie mowa? Na jakie funkcjonalności warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Hokery, znane także pod nazwą stołków barowych, to rodzaj wysokich krzeseł, mających najczęściej około 75 – 80 cm, co nie wyklucza oczywiście możliwości natrafienia na modele jeszcze wyższe lub o regulowanej wysokości. Do niedawna były kojarzone głównie jako element wyposażenia barów lub restauracji, pozwalający na picie i spożywanie posiłków przy wysokiej ladzie. Obecnie są jednak równie często spotykane w domach i mieszkaniach. To, co jeszcze wyróżnia hokery, poza ich wysokością, to częsty brak oparcia. Choć i to nie jest już dzisiaj aż tak oczywiste, ponieważ hokery kuchenne, tworzone z myślą o użytku domowym, w większości są wyposażone w podparcie dla pleców, aczkolwiek z reguły niewielkie w porównaniu z tradycyjnymi krzesłami.

Istnieje wiele rodzajów hokerów, które różnią się między sobą zarówno wyglądem, jak i zastosowaniem, czy oferowanymi funkcjami. Wybierając ten rodzaj krzesła do swojej kuchni lub jadalni, zastanów się dlatego przede wszystkim nad tym, jak zamierzasz je wykorzystywać oraz z jaką częstotliwością? Czy hokery będą służyć Ci tylko sporadycznie, do szybkiego lunchu? A może chcesz korzystać z nich regularnie, zasiadając na nich do obiadu, kawy z przyjaciółmi lub śniadania? Jeśli nie wiesz, jaki hoker będzie dla Ciebie odpowiedni, oto kilka najpopularniejszych rodzajów tych krzeseł i ich standardowych udogodnień:

Hokery bez oparcia

Klasyczne, barowe hokery to najczęściej proste, wysokie stołki bez oparcia dla pleców i tapicerki, takie jak hoker METRO od Signal, będące doskonałym przykładem mebli w stylistyce loftowej, industrialnej. Sprawdzą się przede wszystkim wtedy, gdy nie zamierzasz korzystać z nich przesadnie często, czy też przesiadywać na nich długimi godzinami, ponieważ brak możliwości oparcia pleców i miękkiego siedziska dla wielu może wiązać się z pewnym dyskomfortem. Tego rodzaju modele prezentują się jednak bardzo ciekawie we wnętrzach, w szczególności w nowoczesnych, designerskich aranżacjach o surowym charakterze.

Hokery z oparciem

Jeśli wiesz, że hoker nie będzie traktowany przez Ciebie wyłącznie jako ozdoba barku lub wyspy kuchennej, a normalne krzesło, wtedy też warto postawić na hokery z oparciem, które zapewni wygodne podparcie dla pleców. Tego rodzaju stołki zagwarantują znacznie wygodniejsze warunki do spożywania posiłków i rozmów. Sprawią zarazem, że Twoja wyspa lub barek staną się świetną alternatywą dla klasycznego stołu pokojowego podczas wspólnych spotkań. Hokery z oparciem, które mogą Cię zainteresować, to m.in. hoker CD-964  w stylistyce skandynawskiej, nowoczesny, tapicerowany HOKER CHIC H-1 VELVET (na zdjęciu poniżej) i HOKER C105 VELVET o loft designie.

Hokery tapicerowane

O komforcie korzystania z wysokich krzeseł barowych przesądza nie tylko obecność oparcia, ale i tapicerka. Krzesła tapicerowane w całości lub części, wzbogacone dodatkowo o oparcie, pozwolą Ci z prawdziwą radością spędzać czas przy wyspie kuchennej lub barku. Tego rodzaju modele stwarzają idealne warunki nie tylko do spożywania posiłków, czy rozmów, ale i pracy na laptopie lub krótkiej przerwy z ulubioną lekturą. Jeśli w sposób szczególny zależy Ci na wygodzie, przykładami hokerów, które są w stanie Ci ją zagwarantować, będzie tapicerowany PÓŁHOKER COLIN B H-2 (na zdjęciu poniżej)  czy  hoker TRIX H1 .

Hokery nietapicerowane

Alternatywą dla hokera tapicerowanego, jest oczywiście hoker… nietapicerowany. Twarde siedzisko i oparcie będą jednak atrakcyjną opcją, podobnie jak w przypadku hokerów bez oparcia, głównie dla osób, które nastawiają się na sporadyczne korzystanie z tych mebli lub też nie mają nic przeciwko twardszym powierzchniom. Poza wspomnianym już wcześniej modelem METRO, w naszym sklepie dostępne są także inne, nietapicerowane hokery, takie jak skandynawski STING.

Hokery z regulowaną wysokością

Kolejną odsłoną wysokich krzeseł kuchennych lub barowych są hokery z możliwością regulowania wysokości, na przykład hoker C-617 (65-86 cm). Jest to przydatna funkcjonalność, która pozwala wykorzystywać stołek w szerszym, bardziej uniwersalnym zakresie. Zostanie doceniona także wtedy, gdy chcemy, aby z hokerów z równie dużą swobodą mogli korzystać domownicy o różnym wzroście. Hokery z regulowaną wysokością będą znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze w użytku dla osób niższych. Alternatywą dla nich pozostają oczywiście hokery bez tej funkcji, które sprawdzą się wtedy, gdy stała, jednakowa wysokość krzesła nie stanowi dla nas żadnego problemu.

Hokery z podnóżkiem

Podnóżek, przybierający różną postać, stanowi stały element wyposażenia każdego wyższego krzesła. Jest absolutnie niezbędny, ponieważ jego brak spowodowałby, że nasze nogi musiałyby bezwiednie zwisać w powietrzu podczas zasiadania na stołku barowym. A to zdecydowanie nie byłoby wygodne. Hokery oferują tym samym podpórki, pozwalające na wygodne podparcie stóp bez uczucia dyskomfortu. Różne rodzaje podnóżków widać na przykładzie modelu C105 VELVET, czyli hokera na tak zwanej jednej nodze z okrągłą podpórką.