Duża garderoba to marzenie niejednego domownika. Niestety nie każdy może sobie na nią pozwolić. Z dużym powodzeniem to szafa zastępuje nam garderobę. Pomaga nam ona utrzymać porządek, zorganizować przestrzeń. Możemy w niej przechowywać nie tylko ubrania, ale również sprzęty domowe, walizki, bibeloty. O tym, czym się kierować przy wyborze szafy marzeń przeczytacie w poniższym artykule.

Szafa do małego wnętrza

Małe wnętrza, jakimi są korytarze, małe pokoje, sypialnie potrzebują szafy funkcjonalnej, estetycznej i najlepiej takiej, która nie przytłoczy pomierzenia, a jeszcze je powiększy.

W takim wypadku najlepiej wybrać szafę z przesuwanymi drzwiami, lustrem oraz w jasnych kolorach, które optycznie powiększą i rozświetlą przestrzeń. Warto również zdecydować się na zabudowę do samego sufitu, dzięki czemu zyskamy trochę przestrzeni. Przykładem szafy do małej sypialni są między innymi szafy z firmy Helvetia o nazwie BETA 56 oraz 180 BETA  76. Obie szafy mają przesuwane drzwi, które nie otwierają się na zewnątrz, dzięki czemu nie zabierają dodatkowego miejsca w przeciwieństwie do otwieranych na oścież drzwi. Lustra, które zajmują dużą powierzchnię szafy sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i jaśniejsze. Zaletą powyżej wymienionych szaf jest ich głęboka pojemność oraz wysokość. Dodatkową cechą decydującą o ich funkcjonalności jest fakt, że posiadają drążek na ubrania oraz dobrze rozplanowane półki. Ciekawym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni są szafy narożne. Zmieści się w nich sporo rzeczy, a tym samym zagospodarujemy niewykorzystaną dotąd przestrzeń. Szafa narożna INDIANA 14 i Szafa narożna VEGAS 38 firmy Jarstol, oprócz narożnej funkcjonalności posiadają drążek na ubrania, półki oraz podświetlenie LED.

 

Szafa w przedpokoju

Przedpokój lub korytarz najlepiej jest wyposażyć w garderoby, które ograniczą zużycie miejsca do minimum. Pozwalają na zachowanie idealnego porządku w ubraniach, butach i dodatkach. Elementy mebli można skomponować samodzielnie w zależności od potrzeb i wielkości pomieszczenia. Do wyboru są garderoby w różnym stylu i w różnych kolorach. Nowoczesna garderoba CALI  firmy JARSTOL, to połączenie jasnego ciepłego drewna w kolorze dąb artisan z czarną matową płytą. Pionowe, drewniane listwy na czarnym tle sprawiają, że garderoba - choć klasyczna w swojej formie - wygląda nowocześnie i stylowo. Można również skorzystać z gotowych zestawów garderoby np. zestawu BLANCO 1 firmy ML Meble, który pomimo swojej praktyczności nada wnętrzu trochę nowoczesności. Zestaw składa się z szafy, szafki na buty z siedziskiem, wieszaków, szafki oraz lustra. Natomiast kolekcja HYGA również firmy ML Meble, to połączenie dekorów - sosny śnieżnej i antracytu - dodające lekkości całej aranżacji. Zestaw zawiera szafę, szafkę z siedziskiem, komodę, wieszaki oraz lustro. Szafa i szafki w garderobie z powodzeniem mogą pełnić funkcję schowka na okrycia wierzchnie, przedmioty np. parasole, bądź akcesoria sportowe. Lustro w korytarzu jest zawsze dobrym pomysłem. Jeszcze przed wyjściem z domu można rzucić okiem na swój wygląd.

Idealna szafa do sypialni

Rozmiar – szafy o różnych gabarytach

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaka jest idealna szafa do sypialni warto poznać swoje potrzeby. Jeśli masz małe mieszkanie i jedyną szafą, która będzie będzie w Twoim mieszkaniu jest ta w sypialni to warto zainwestować w dużą szafę, która pomieści ubrania, walizki i urządzenia domowe. Tu sprawdzi się trzydrzwiowa szafa TADEUSZ T15 firmy Jarstol lub czterodrzwiowa Szafa 4D NATURAL tej samej marki. Jeśli jednak potrzebujesz mebla do przechowywania ubrań, bielizny, bądź drobnych rzeczy, w zupełności zda egzamin mniejsza, ale dobrze zaplanowana szafa, która pomieści wszystko wewnątrz, ale nie zajmie dużo miejsca we wnętrzu. Tu polecamy między innymi Szafę AVO 01 firmy ML oraz jeszcze mniejszą Szafę Hektor 18 firmy Helvetia.

Funkcjonalna szafa to podstawa

Oprócz rozmiaru szafy warto też zwrócić uwagę na jej funkcjonalność. W podstawowym wnętrzu szafy powinny znajdować się drążki na ubrania, gdzie powiesimy sukienki, płaszcze, garnitury. Konieczna też jest obecność półek, gdzie na niższych możemy trzymać poskładane ubrania, a na najwyższych- trudno dostępnych, warto przechować rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień lub używamy ich tylko sezonowo, jak np. pościel dla gości czy koce. Przydatną opcją jest funkcja „cichy domyk”, który uniemożliwi głośne zamykanie szafy. Tę funkcję posiada między innymi Szafa HEKTOR 20 firmy Helvetia. Warto również zwrócić uwagę na szafy podświetlane LED jak np. IRMA IM15 firmy Bog Fran (aktualnie LIVEO), w których znalezienie potrzebnej nam rzeczy nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Wygląd szafy idealnej

Szafa jest dość dużym meblem dlatego też ważną cechą jest jej wygląd, który nie zaburzy, a doda wnętrzu odpowiedniego charakteru. Wygląd szafy zależy tylko i wyłącznie od naszego gustu i wystroju całej sypialni. Jeśli lubisz styl klasyczny, w którym drewno i prostota jest na pierwszym miejscu, warto wybrać front w kolorze jasnego dębu sonoma tak jak szafa 180 ALFA 17 firmy Helvetia lub ciemnego dębu wenge, tak jak Szafa 2D NAOMI 07 firmy LIVEO (dawniej Bog Fran). Jeśli jednak chcesz urządzić sypialnie w nowoczesnym stylu, postaw na lustrzany i szklany motyw. Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym często odpoczywamy. W związku z tym najlepiej zdecydować się na meble w naturalnych odcieniach drewna lub jednolitych, stonowanych kolorach. Ostre krzykliwe barwy nie tylko utrudniają wypoczynek, ale również rozpraszają i optycznie zmniejszają wnętrze. Warto też pomyśleć o dużym lustrze na drzwiach szafy. Zastanówmy się jednak, co będzie odbijało się od tafli lustra i czy chcemy podwoić ten widok. Najlepiej będzie, jeśli odbijanym obrazem będzie okno. Zyskamy dzięki temu więcej światła w pomieszczeniu. Stanie się ono większe oraz jaśniejsze.

Powierzchnia wymarzonej szafy

Gładka powierzchnia szafy wygląda elegancko, klasycznie i nowocześnie. Jednak ma też swoje wady. Częściej niż w przypadku innych powierzchni należy dbać o ich czystość. Niestety dobrze widoczne będą wszystkie smugi i odciski palców. Warto więc zaopatrzyć się w meble, w których uchwyty do otwierania są nieco wysunięte. Uchroni to przed kontaktem szafy z naszymi dłońmi, które mogą pozostawić ślad na meblu. Przykładem szafy z wysuniętymi uchwytami jest Szafa VERA 20 firmy Helvetia. 

Miejsce dla idealnej szafy

Duża szafa postawiona w odpowiednim miejscu może spełnić rolę efektownej ścianki działowej. Dowolną większą przestrzeń w domu taką jak np. salon, pokój dziecka możemy podzielić na mniejsze strefy. Za pokaźnym meblem można stworzyć przytulny kącik wypoczynkowy, zabaw albo gabinet do pracy. Za skuteczną ściankę działową może posłużyć Szafa INDIANA 18 firmy Jarstol. Składa się ona z czterech części z drążkami na ubrania oraz z dwóch szuflad w środkowej dolnej części. Dobrą opcją będzie również pojemna szafa DOME DO3-15 firmy Fadome.

Podsumowując, wybierając szafę do swojego mieszkania warto na początku zacząć od analizy. Należy przemyśleć swoje potrzeby oraz przeanalizować rozkład i wygląd swojego mieszkania. Warto zwrócić uwagę, na to jak duże jest nasze mieszkanie - czy potrzebujemy optycznie je powiększyć, bądź rozdzielić pomieszczenie szafą działową. Zastanówmy się w jakim stylu jest urządzone mieszkanie, jakich gabarytów ma być nasza szafa i czy ma posiadać dodatkowe funkcje takie jak: oświetlenie LED, funkcja „cichy domyk”.