Pokój dla rodzeństwa wymaga dobrego, przemyślanego projektu. Jego urządzanie może być mniejszym bądź większym wyzwaniem w zależności od dostępnej przestrzeni, czy wieku dzieci. Jakie rozwiązania sprawdzą się w takim razie w pokoju dla rodzeństwa? O czym warto pamiętać i jakich błędów powinniśmy się wystrzegać? Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą rodzicom zaaranżować modny, funkcjonalny i wygodny kącik dla swoich pociech!

Pokój dla rodzeństwa – kilka rad na początek

Projektowanie każdego dziecięcego pokoju powinniśmy rozpocząć od podziału go na trzy główne strefy:

  • strefę wypoczynku,
  • strefę nauki i pracy,
  • strefę rozrywki i zabaw

W pokoju dla rodzeństwa możemy zdecydować się na ustanowienie stref wspólnych – wszystkich lub wybranych bądź podział tego wnętrza na dwie części (na przykład w odbiciu lustrzanym), spośród których każda będzie mieć swoje własne strefy.

Wspólne obszary w pokoju rodzeństwa najczęściej obejmują kącik przeznaczony do zabawy lub miejsce nauki, które tworzy w takim przypadku jedno, większe biurko dla dwóch osób lub dwa mniejsze połączone ze sobą.

Pierwszy wariant rekomendujemy, gdy dzieci są w zbliżonym lub takim samym wieku albo tej samej płci. Jeżeli jednak między rodzeństwem występuje duża różnica wieku, lepiej sprawdzi się układ, w którym każdy zyska swoją własną część pokoju.

To właśnie wiek dzieci oraz ich płeć w dużej mierze determinują to, w jaki sposób urządzimy ich pokój. Rodzice chłopców lub dziewczynek w podobnym wieku będą mogli zdecydować się na stosunkowo jednolitą, spójną aranżację. Jeżeli jednak musimy przygotować pokój dla córki i syna, konieczne stanie się zastosowanie innych kolorów, czy dekoracji. Meble z reguły pozostają takie same, czyli należące do jednej kolekcji. W naszym internetowym sklepie meblowym oferujemy ogromny wybór uniwersalnych serii, które spodobają się zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. To m.in. nowoczesne meble młodzieżowe ALABAMA wybarwione w bieli i antracycie, meble młodzieżowe NERO w kilku wariantach kolorystycznych, czy meble młodzieżowe WERSO w skandynawskim designie. Wszystkie propozycje wyposażenia do pokoju rodzeństwa są dostępne tutaj.

Pokój dla rodzeństwa, czyli wszystkie meble „razy dwa”

W pokoju rodzeństwa praktycznie wszystko powinno liczyć się podwójnie. Najczęściej problemem okazuje się jednak dostępna przestrzeń. Jakie możliwości dają w tym zakresie duże wnętrza, a jakie te mniejsze?

W większym pokoju dla rodzeństwa możemy pozwolić sobie na dwa osobne łóżka, dwa biurka, dwie szafy, dwie komody, czy dwie szafki nocne. Jeżeli pokój jest wystarczająco przestronny i ma regularny kształt, warto rozważyć ustawienie mebli w odbiciu lustrzanym. Taki układ pozwoli nam uzyskać harmonijną, uporządkowaną i bardzo funkcjonalną przestrzeń. Nie będzie mieć ona jednak stref wspólnych. Aranżacja dużych wnętrz jest dlatego stosunkowo prosta i nie przysparza większych trudności.

Te mogą z kolei pojawić się, gdy stajemy przed wyzwaniem zaprojektowania mniejszego pokoju dla rodzeństwa. W Meble Wersal oferujemy jednak mnóstwo rozwiązań, które zdecydowanie ułatwiają to zadanie! Są to przede wszystkim łóżka piętrowe i wysuwane – podstawowy i niezawodny sposób na zaoszczędzenie cennej przestrzeni. Przykładem łóżka piętrowego jest model KEVIN, natomiast wariant wysuwany to łóżko GUMI 16 z oferty DOLMAR MEBLE. Spośród łóżek rozsuwanych polecamy także łóżko podwójne SZYMON z dwiema szufladami na pościel. W odróżnieniu od łóżka KEVIN, w tym przypadku po rozłożeniu otrzymujemy jedną, równą powierzchnię do spania o wymiarach 160x200 cm. Konstrukcja z drewna sosnowego zapewnia jego wyjątkową stabilność i trwałość. 

Na tym jednak nie koniec sprytnych patentów na oszczędność miejsca! Ciekawy system proponuje wspomniana już kolekcja mebli młodzieżowych NERO. Jest nim półkotapczan poziomy NERO 16. To tak naprawdę mebel 2w1, będący jednocześnie łóżkiem i szafką! Prezentujemy go na poniższym zdjęciu. 

W niewielkim pokoju dwie osobne szafy wolnostojące możemy zastąpić jedną, większą bryłą podzieloną na dwie części. Dużą przestrzeń do przechowywania gwarantuje przede wszystkim 3-drzwiowa szafa PIXEL 01 marki MEBLAR oraz szafa przesuwana KENDO 07 producenta ML MEBLE.

Jak poradzić sobie z miejscem do pracy w małym pokoju? Tutaj wiele zależy nie tylko od samego metrażu wnętrza, ale i wieku dzieci. Jeżeli różnica wieku między rodzeństwem jest duża i są one na zupełnie innym poziomie nauki, rekomendujemy wybór dwóch niezależnych biurek ustawionych z dala od siebie. Do małego pokoju pasować będzie m.in. biurko KENDO 02 i biurko ARCA 07. Gdy jednak dzieci mają tyle samo lat lub są w bardzo zbliżonym wieku, możemy zdecydować się na jeden większy model, przy którym będą one pracować razem, obok siebie.

Jak podzielić pokój rodzeństwa?

Rodzice, którzy chcieliby wyznaczyć w pokoju rodzeństwa strefy, bez konieczności stawiania zabierających przestrzeń i światło ścianek działowych, mogą rozwiązać ten problem w inny sposób! Co polecamy? Przede wszystkim różne kolory i pokrycia ścian, różne dywany na podłogę, czy odpowiednie meble. W ostatnim przypadku z umownym podziałem wnętrza doskonale radzą sobie przede wszystkim otwarte regały modułowe (nasz regał ULTIMO 14) oraz biurka i łóżka ustawione w poprzek pokoju.