Czarna kuchnia to bez wątpienia jedna z ciekawszych propozycji na zaaranżowanie swojego wnętrza. Oczywiście nie będzie to rozwiązanie dla każdego, jednakże umiejętne zestawienie ze sobą różnych kolorów, struktur i materiałów, może sprawić, że czarna kuchnia naprawdę zdoła Cię zaskoczyć. W tym artykule chcemy podzielić się z Tobą kilkoma inspiracjami na czarną kuchnię, począwszy od klasycznych połączeń, a skończywszy na nieco mniej oczywistych pomysłach aranżacyjnych.

Czarna kuchnia – inspiracje

Czarna kuchnia w macie? A może czarna kuchnia na wysoki połysk? Czerń w roli dominującej, czy zastosowana w równoważącym się duecie? Pomysłów na urządzenie czarnej kuchni jest wiele. Dużo zależy w tym przypadku od tego, jaką konkretnie przestrzenią dysponujesz – jaki ma ona metraż, układ, czy też, jak została oświetlona? Jeśli szukasz przykładowo inspiracji na małą kuchnię w bloku, rekomendowane będzie rozjaśnienie jej przy pomocy delikatniejszych barw, takich jak biel, beż, kaszmir. Gdy natomiast urządzasz przestronną, czarną kuchnię otwartą na salon, masz wprawdzie większą swobodę, jednak pamiętaj, by zachować jej spójność i harmonię ze strefą dzienną.

Czarna kuchnia z drewnem

Pierwszy pomysł na czarną kuchnię to bezbłędne i ponadczasowe połączenie w postaci czerni i drewna. Najlepiej jasnego, z wyraźniejszym usłojeniem. Drewno w czarnej kuchni może pojawić się w różnych miejscach, takich jak podłoga, ściana między szafkami, czy górna zabudowa. Niezwykle popularnym rozwiązaniem jest ponadto czarna kuchnia z drewnianym blatem, który wyróżnia się w dodatku doskonałymi właściwościami użytkowymi. Czarną kuchnię z drewnem oferuje seria KAM MONO K2. Są to kuchenne meble modułowe producenta KAM, łatwo dostosowujące się do różnych przestrzeni i potrzeb.

Tego rodzaju połączeniem powinni zainteresować się w szczególności wszyscy entuzjaści stylu loft i nowoczesnego. Drewno będzie prezentować się w tym przypadku doskonale zarówno w towarzystwie matowej, jak i połyskującej zabudowy. Na poniższym przykładzie, w czarnej kuchni z drewnem zastosowano złote dodatki, co jest sposobem na dodanie takiej aranżacji odrobiny blasku i wytworności. Decydując się na bazę w postaci czerni i drewna, Twoje możliwości w zakresie doboru innych barw, materiałów i struktur są jednak o wiele większe.

Czarna kuchnia z cegłą

Kolejnym, popularnym sposobem na wykończenie czarnej kuchni, jest czarna kuchnia z czerwoną cegłą, co widać na przykładzie aranżacji systemu KAM MONO F. Ponownie, tego rodzaju duet, w którym z reguły pojawia się także drewno, jest charakterystyczny dla aranżacji w stylistyce loft, industrialnej i nowoczesnej. Jeśli rozważasz jednak cegiełkę na jednej ze ścian lub na ścianie między szafkami, kuchenna zabudowa powinna zostać wykończona na czarny mat, ponieważ zagwarantuje to o wiele lepsze efekty.

Kuchnia biało-czarna

Wśród pomysłów na czarną kuchnię nie można zapomnieć o absolutnej klasyce – czerni i bieli. Tego rodzaju kultowe połączenie sprawdzi się od czarnych kuchni tradycyjnych po nowoczesne, w macie lub w połysku. Biel, tak samo jak drewno, da się wykorzystać w tym wnętrzu na mnóstwo przeróżnych sposobów. Może być to czarna kuchnia z białym blatem, czarna kuchnia z białymi frontami szafek, czarna kuchnia z białą podłogą (lub efektowną, biało-czarną mozaiką), czy też czarna kuchnia z białą ścianą między górną a dolną zabudową.

Biel stanie się pożądanym dodatkiem do ciemnych mebli w szczególności w mniejszych pomieszczeniach lub takich, które nie są dobrze doświetlone naturalnym światłem. Na jasne barwy warto postawić również wtedy, gdy nieco obawiasz się efektu czarnej kuchni. Dzięki bieli uzyskasz pożądaną harmonię, a Twoja aranżacja nabierze lekkości. Jeśli lubisz styl nowoczesny lub skandynawski, znakomitym wyborem będzie kuchnia biało-czarna z drewnem. Alternatywę dla bieli może stanowić z kolei beż, ecru lub kaszmir, nadające takiej kompozycji ciepła i przytulności.

Czarna kuchnia z pudrowym różem

Czarna kuchnia urządzona kobiecą ręką? W takim przypadku doskonały pomysł stanowi połączenie czerni z delikatnym, pudrowym różem oraz złotymi dodatkami, czy to w postaci baterii kuchennych, okapu, czy hokerów do barku lub wyspy. Róż może z kolei pojawić się na ścianach lub frontach szafek. Meble w tym kolorze są dostępne w ramach serii KAM MONO F. Czerń, róż i złoto tworzą prawdziwie elegancką i stylową mieszankę, idealnie odpowiadającą stylowi glamour lub modern classic. Zwieńczeniem całości mogą być tu ponadto marmurowe blaty i subtelne przeszklenia.

Szaro-czarna kuchnia

Czas na czarną kuchnię z… szarością! Taką jak czarna kuchnia z szarym blatem, na przykład marmurowym, lub czarna kuchnia z szarą ścianą. Szarość i czerń to przepis na nowoczesną, designerską przestrzeń. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się na meble kuchenne modułowe wykończone w połysku, czy macie, ponieważ każde połączenie będzie strzałem w dziesiątkę! Jeśli jednak obawiasz się, że tego rodzaju duet okaże się zbyt przytłaczający, możesz wzbogacić go o inne barwy lub materiały, na przykład biel, beż, drewno. Innym pomysłem będzie ograniczenie czarnego koloru jedynie do dolnej zabudowy i wykorzystanie w pozostałym zakresie bardzo jasnego odcienia szarości.

Czarna kuchnia z khaki

Jeśli poszukujesz świeżego, intrygującego pomysłu na czarną kuchnię, może zainteresować Cię czerń w towarzystwie… khaki! Taki duet sprawdzi się idealnie we wnętrzach nowoczesnych, skandynawskich lub innych, bliskich naturze, a nawet w kuchniach urządzonych w stylu retro! Rekomendujemy pozostanie przy matowych wykończeniach mebli oraz ewentualne wzbogacenie czerni i khaki akcentami jasnego drewna i beżu. A gdy takiej kuchni potrzeba będzie odrobiny blasku, po raz kolejny warto sięgnąć po matowe dodatki w delikatnym złocie. W zależności od zastosowanych proporcji możesz uzyskać zupełnie inne efekty!