Styl kolonialny narodził się w XIX wieku, gdy klasyka Starego Kontynentu i styl wiktoriański zostały skonfrontowane z elementami kultur orientalnych. W dzisiejszych czasach, w których łatwość podróżowania i zainteresowanie innymi kulturami sprawiają, że ludzie przywożą z zagranicznych wojaży wiele pamiątek i dodatków. Warto je wyeksponować.

Dawniej Brytyjczycy przybywający do swoich zamorskich kolonii, odtwarzali tam ojczysty styl, jednocześnie urozmaicając go azjatyckimi figurkami, lokalnymi tkaninami, ceramicznymi wazonami. Dzisiaj orientalne ozdoby i meble z egzotycznego drewna możemy kupić nawet we własnym kraju, a także zamówić z drugiego końca świata. Wiele osób jednak woli przywozić je jako pamiątki z odległych podróży. Często chcemy te pamiątki jakoś wyeksponować, stworzyć przestrzeń, która, pozostając europejską, otworzy się na elementy kultur odmiennych od naszej.

Meble

W stylu kolonialnym dominują naturalne kolory, takie jak beże, szarości, brązy, nie brak też kolorowych akcentów, na przykład w kolorze czerwonym, pomarańczowym lub żółtym. Jeśli chodzi o meble jednak muszą one być ciężkie i masywne, najlepiej więc sprawdzą się tu barwy ciemnego drewna.

To właśnie meble mają dominować w pomieszczeniu, dlatego styl ten najbardziej pasuje do przestronnych, jasno oświetlonych pomieszczeń. W małych pokojach prawdopodobnie okaże się po prostu przytłaczający. Meble są wykonane z egzotycznych gatunków drewna, takich jak heban, palisander, drzewo sandałowe, mahoń. Tańszym, a również efektownym rozwiązaniem, będą meble wykonane z płyty laminowanej. Tego typu rozwiązania znajdziemy na przykład w zestawie mebli BUFFALO, m.in. w witrynie BUFFALO 42 ze zdjęcia powyżej. System BUFFALO to kolekcja mebli do pokoju dziennego marki HELVETIA, występująca w dwóch wariantach kolorystycznych - Matera/Old Style Mix Plank oraz Dąb Royalis/Matera. W skład kolekcji wchodzą niebanalne elementy jak np. KOMODA BUFFALO 48, która oprócz dwóch szuflad składa się z otwartych półek stanowiących idealne miejsce do wyeksponowania pięknych pamiątek z podróży. Świetne miejsce na umieszczenie cennych drobiazgów czy książek HELVETIA zapewniła również w witrynie BUFFALO 12, gdzie poza otwartymi półkami znajdzie się również część przeszklona, która dodatkowo podkreśli piękno eksponowanych elementów. Kolekcja BUFFALO jest stworzona dla kolekcjonerów pamiątek z dalekich podróży! 

Elementy stylu kolonialnego z nawiązaniem do stylu industrialnego HELVETIA zawarła ponadto w innych swoich kolekcjach - OLIN oraz TARABO (przy czym w przypadku systemu TARABO jednak wyraźnie widać silniejsze osadzenie w klimacie industrialnym). Wyraźne cechy stylu kolonialnego zobaczymy również w kolekcji ZENA w wybarwieniu matera/old style planked oraz w prostych, masywnych bryłach kolekcji mebli LARONA również produkcji polskiej marki HELVETIA.  

 

 

Fotele i kanapy

Po podjęciu decyzji odnośnie systemu mebli do salonu w stylu kolonialnym musimy wybrać odpowiednie meble tapicerowane. Tutaj zasada jest podobna, bryła mebla powinna być ciężka, masywna i wykonana w tkaninie w barwach ziemi (beże, brązy, szarości i niektóre odcienie zieleni). W przypadku aranżacji w stylu kolonialnym świetnie sprawdzą się ponadto skórzane kanapy. Dobrym wyborem będzie tutaj np. narożnik BASIC marki IDEAL SOFA , dostępny w opcji z wygodnym fotelem lub sofą.

Kolekcja BASIC marki IDEAL SOFA to system modułów, który można dowolnie łączyć tworząc mebel na miarę naszych potrzeb. W kolekcji dostępne są elementy z funkcją relax,  funkcją spania, barkiem czy pojemnikiem na pościel. To od nas zależy jak będzie wyglądała nasza kanapa. 

Kolorystykę tkanin należy dobierać ostrożnie, aby harmonijnie współgrała z meblami, na przykład do ciemnych mebli można dobrać jasną, beżową kanapę. Są one najczęściej wykonane klasycznie, można jednak pozwolić sobie na dodatek typu koc w zwierzęce wzory.

Do niektórych wnętrz pasować będą jednak również ciemne kanapy. Można również dobrać kanapę w odpowiednie wzory - paski czy orientalne kwiaty, będą mile widziane.

Jeśli chodzi o fotele, będą tutaj pasowały również raczej  modele klasyczne, na przykład fotel MALACHIT z BYDGOSKIE MEBLE, fotel LORETTA  z LIBRO czy LUNA z GKI DESIGN.

Spójne ze stylem kolonialnym będą również sofy typu CHESTERFIELD jak np. SOFA CUBA 3 od IDEAL SOFA  czy SOFA MANCHESTER 3 marki WERSAL. Bezbłędnym wyborem jest tu natomiast kolekcja PARMA marki WERSAL. Wybierając meble PARMA 1, PARMA 2 ORAZ PARMA 3 stworzymy klasyczny, zestaw 3,2,1 znakomicie wpisujący się w klimat kolonialny. 

Stoliki i ławy

Stoliki i ławy to nie tylko miejsce, gdzie można postawić kawę czy odłożyć książkę. Można tam również ustawić tacę, doniczkę z kwiatem, postawić figurki – a to w stylu kolonialnym ma duże znaczenie. Mogą to być standardowe stoliki, takie jak ława INDIANA, ROYAL czy  ławostół DANIEL. Większość kolekcji posiada element jakim jest niewielki stolik i zdecydowanie, jeśli istnieje możliwość zakupu tego elementu z tej samej kolekcji co meble do salonu, ten wybór zawsze będzie najbardziej optymalny. 

Dodatki

Kluczowy element stylu kolonialnego to orientalne dodatki. Afrykańskie figurki i maski, dywany, pamiątki przywiezione z Azji czy Ameryki Łacińskiej, zwłaszcza z Indii, Indonezji, Tajlandii, Laosu, Meksyku również dodają wnętrzu międzykulturowego charakteru. Poza tym ozdoby mogą wiązać się z podróżami w ogóle: drewniane walizki, globusy, mapy, stare ryciny. Można także postawić na charakterystyczne wzory i motywy zwierzęce, na przykład dywan imitujący skórę dzikiego zwierzęcia, wzór paisley na dywanach bądź gobelinach, który przypomina łezkę lub kroplę wody. Wszelkie orientalne kwiaty jako wzór, a także kwiaty w doniczkach, także tych dużych, stojących, również świetnie się sprawdzą. Jeśli chodzi o salon meblowy wersal, w ofercie znajdziemy lustra w ciemnych oprawach (lustro PALERMO), które również będą pasować do wystroju.