O tym, czy nasza szafa będzie wygodna w użytkowaniu i funkcjonalna, przesądzą nie tylko jej wymiary, ale przede wszystkim sposób rozmieszczenia wewnętrznych półek, drążków, czy szuflad. Inną przestrzeń powinniśmy uwzględnić na długie płaszcze i sukienki, a inną na m.in. wiszące koszule i bluzki. To samo dotyczy także różnych rodzajów obuwia, spodni, torebek. Od czego zacząć? Jak wygospodarować w swojej szafie miejsce na wszystkie ubrania? Wyjaśniamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania szafy!

Optymalne wymiary szafy

Jaki rozmiar powinna mieć nasza szafa w sypialni lub ewentualnie w pokoju dziennym, jeśli to tam planujemy przechowywać większość ubrań? Poza przestrzenią, jaką dysponujemy, koniecznie uwzględnijmy również to, ilu osobom będzie służyć projektowana garderoba oraz, czy będzie to główna, jedyna szafa w mieszkaniu lub domu, czy może jedna z kilku? Szafa mająca służyć dwóm dorosłym osobom nie powinna mieć mniej niż 150 cm szerokości. Tego rodzaju modele, na przykład dostępna w naszej ofercie szafa MIKA I 150 z asortymentu PIASKI MEBLE, są najczęściej wybierane do stosunkowo niewielkich mieszkań w bloku. Nie zabierają wtedy zbyt dużo przestrzeni, jednocześnie zapewniając optymalną ilość miejsca do przechowywania.

Jeśli możemy pozwolić sobie jednak na większy, bardziej przestronny wariant, zdecydowanie warto to zrobić. Nawet jeśli z początku nie zapełnimy go w całości, po czasie na pewno docenimy dodatkowe, ukryte miejsce do przechowywania. I to nie tylko ubrań! Większe szafy to szafy o szerokości 200 – 250 cm, a nawet 300 cm! Zdecydowanie wartą uwagi bryłą jest szafa 270 GALAXY 19 o szerokości aż 270 cm producenta HELVETIA ! Bez najmniejszego problemu zmieścimy w niej również ubrania dziecięce i sezonowe.

Kolejny, niezwykle istotny parametr przy wyborze szafy to jej głębokość. Główna szafa w domu nie powinna być płytsza niż 50 – 60 cm. W tak głębokiej szafie będziemy mogli przechowywać ubrania na wieszakach zawieszonych prostopadle do frontu szafy. W węższych szafach wieszaki można wieszać tylko równolegle, jeden za drugim, a nie jeden obok drugiego.

Nie bez znaczenia pozostaje również wysokość naszego mebla. Minimalna wysokość szafy to około 200 cm. Wysokość, podobnie jak szerokość i głębokość przekłada się na ostateczną pojemność garderoby. Warto zwrócić na nią uwagę przede wszystkim wtedy, gdy nie możemy pozwolić sobie na szafę o większej szerokości. W takim przypadku spróbujmy poszukać przestrzeni do przechowywania w pionie. Wysokość wspomnianej już, zgrabniejszej szafy MIKA I 150 wynosi 214 cm.

Jak powinno wyglądać wnętrze szafy?

Projektując każdą szafę, powinniśmy uwzględnić w niej miejsce na: odzież przechowywaną na półkach, długą i krótką odzież przechowywaną na wieszakach, wysokie i niskie obuwie, bieliznę, a także opcjonalnie torebki, plecaki, czy innego rodzaju akcesoria.

Półki na ubrania

Rekomendowana szerokość półek na odzież, torebki i plecaki to 30 – 40 cm, natomiast ich wysokość powinna wynosić 30 – 50 cm. Szersze półki, tj. o szerokości około 60 – 80 cm pozwolą nam na przechowywanie na jednym poziomie dwóch stosów ubrań. Zarówno jeden, jak i drugi wariant półek oferuje szafa przesuwna CALI 15 z fabryki JARSTOL. Najwyżej umieszczone półki w garderobie najlepiej przeznaczyć na odzież sezonową, tj. grube swetry, bluzy, kurtki, a także wszystkie ubrania i akcesoria, po które sięgamy tylko okazjonalnie. Na środkowych półkach umieśćmy m.in. koszulki, bluzki, spodnie, które ubieramy regularnie. Najniższą część garderoby mogą zająć natomiast tekstylia – ręczniki, pościel, dodatkowe koce.

Półki na buty

Optymalna szerokość półki na buty w szafie to około 80 – 100 cm. Na takiej półce w jednym rzędzie ustawimy wygodnie kilka par butów. Oczywiście obuwie można ulokować także na mniejszych półkach. Ich wysokość powinna zostać natomiast dopasowana do rodzaju naszych butów. Buty płaskie, tj. adidasy, sandały, czy baleriny będą potrzebować około 15 – 20 cm. Wyższe modele, m.in. botki, workery około 25 – 30 cm. Jeszcze więcej miejsca przyda się nam na kozaki, czy śniegowce. Tego rodzaju obuwie możemy przechowywać również w pudełkach. Półki na buty zawsze umieszcza się na niższych poziomach garderoby, najczęściej na samym jej dole.

Szuflady

W szafie mogą znaleźć się ponadto szuflady, przykładem jest tu np.szafa SARA 200 marki PIASKI MEBLE. Szuflady to idealne miejsce na bieliznę, nakrycia głowy, szale, krawaty a także zapasową pościel, ręczniki, pledy, czy piżamy. W połączeniu z drążkami i półkami zwiększają funkcjonalność każdej garderoby.

Drążki na wieszaki

Odpowiedniego zróżnicowania wymagają również drążki na wieszaki. Płaszcze, a także dłuższe sukienki i spódnice będą potrzebować przestrzeni o wysokości około 160 – 170 cm. Na krótszą odzież, m.in. spodnie, koszule, marynarki wygospodarujmy natomiast wnękę o wysokości około 90 – 110 cm. Maksymalna szerokość drążka wynosi najczęściej 120 cm. Zawsze powinien on zostać zlokalizowany minimum 5 cm pod półką. W zależności od specyfiki naszej szafy drążki mogą zostać zamocowane zarówno na górze, pośrodku, jak i na niższej wysokości.

Dodatkowe wyposażenie idealnej szafy

Nasza propozycja idealnej szafy o dodatkowych cechach i funkcjach to w szczególności szafa TV 200 lub szafa TV 250 pochodząca z oferty PIASKI MEBLE. Nazwa zdradza nam już, że jest to specjalny model, w którym poza samymi ubraniami zmieścimy również… telewizor! Szafę TV można ponadto nabyć w wariancie z dodatkowym oświetleniem LED oraz zewnętrznym lustrem. Występuje także w dwóch wariantach kolorystycznych do wyboru – śnieżnej, uniwersalnej bieli i nowoczesnym graficie. Posiada przy tym rekomendowane wymiary, czyli głębokość 62 cm oraz wysokość 214 cm.

Szafa wykonywana na indywidualne zamówienie

Klientów, którzy chcą samodzielnie zaprojektować swoją własną, idealną szafę, zachęcamy do zapoznania się z HELVETIA MOORE. Producent przygotował specjalny konfigurator, w którym każdy może stworzyć doskonale dopasowaną do swoich potrzeb i warunków wnętrza szafę. Wybrać jej szerokość, półki, drążki, fronty, a także oświetlenie i dodatki. W celu uzyskania dodatkowych informacji serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. W Meble Wersal jesteśmy gotowi przygotować dla Państwa szafę wykonaną pod indywidualne, spersonalizowane zamówienie!