Tam, gdzie metraż wnętrza stwarza pewne ograniczenia, tam też pojawia się potrzeba poszukiwania sprytnych rozwiązań, które pozwolą na efektywne zagospodarowanie przestrzeni. Aranżowanie małych wnętrz nie jest dzisiaj na szczęście zadaniem trudnym, co wynika ze stale poszerzającej się oferty meblowej. Na uwagę zasługują tu przede wszystkim praktyczne meble wielofunkcyjne! O jakich bryłach i ich funkcjach dokładnie mowa?

Meble wielofunkcyjne to takie meble, które pozwolą Ci mieć więcej… za mniej! To meble, które możesz wykorzystywać najczęściej na kilka sposobów jednocześnie, w zależności od potrzeb. Meble wielofunkcyjne to wreszcie takie meble, które zastępują inne wyposażenie i tak oto oszczędzają cenną przestrzeń! W naszym internetowym sklepie meblowym czeka na Ciebie mnóstwo propozycji do każdego wnętrza.

Wielofunkcyjne meble wypoczynkowe

Idealnym przykładem mebli wielofunkcyjnych są meble wypoczynkowe – kanapy, narożniki i wersalki z funkcją spania i pojemnikiem na pościel. Jeśli musisz urządzić sypialnię w salonie, powinny zwrócić one Twoją uwagę jako pierwsze. Narożniki i kanapy z funkcją spania czasami mogą oferować także inne udogodnienia w postaci m.in. schowanych w boku schowków na książki i akcesoria. Takim oto sposobem zastąpią nie tylko łóżko, ale i dodatkową półkę ścienną! Mamy je oczywiście w swojej ofercie. To m.in. narożnik URBINO BIS od Dolmar Meble o szerokości 241 cm i narożnik RITA od Antex Meble o szerokości 235 cm. Jeśli nie masz natomiast miejsca na narożnik, polecamy niewielkie, łatwe w aranżacji kanapy z funkcją spania, m.in. kanapę LUKKA 2F marki Etap Sofa lub kanapę SUSANA 2 producenta Benix.

Kolejnym przykładem wielofunkcyjnych mebli wypoczynkowych do małych wnętrz są tapczany młodzieżowe. Nocą będą służyć dziecku jako łóżko, z kolei w ciągu dnia łatwo zamienisz je w zgrabną kanapę. Wszystko za sprawą dodatkowego pojemnika, w którym Twoja pociecha będzie mogła schować pościel. Nowoczesny tapczan młodzieżowy z naszego sklepu to m.in. tapczan DART z asortymentu Meble Best.

Jednymi z popularniejszych, wielofunkcyjnych mebli tapicerowanych są ponadto pufy. Pufa to mebel o wyjątkowo szerokim zastosowaniu. Idealny jako dodatkowe miejsce do siedzenia, podnóżek, stoliczek, stolik nocny. Niektóre z modeli mogą posiadać także specjalne schowki na drobiazgi, takie jak koc, gazety, czy dziecięce zabawki.

Wielofunkcyjne stoliki kawowe

Aranżacja małego salonu to jedno z największych wyzwań, z jakim z reguły przychodzi się nam zmierzyć. A wszystko dlatego, że jest to przestrzeń wspólna, w której spędzamy czas razem na różnych aktywnościach. Zarówno na co dzień, jak i od święta. Wspólne spotkania odbywają się najczęściej przy stole, na który nierzadko brakuje niestety miejsca. Problem ten da się jednak rozwiązać! Alternatywą dla klasycznego stołu pokojowego z rozsuwanym blatem może być w takim przypadku ławostół, czyli wyjątkowa ława 2w1. Ława, która rozsuwa się zarówno na szerokość, jak i na wysokość, przyjmując wymiary i kształt standardowego stołu pokojowego.

Przykładem takiego mebla jest ławostół ERYK marki Jarstol, dostępny w szerokiej palecie kolorystycznej. To mebel, którego blat rozkłada się ze 100 cm do 200 cm szerokości i podnosi z 53 cm na wysokość 78 cm. Dzięki temu jesteś zawsze w gotowości na przyjęcie gości! Nie musisz martwić się, że gdy odwiedzą Cię bliscy, nie zdołasz zapewnić im komfortowych warunków. Największą zaletą ławostołu jest jednak to, że rozkładasz go, kiedy zechcesz! Na co dzień to zwykły, niewielki stolik kawowy, który nie zajmuje wiele miejsca.

Wielofunkcyjne regały

Mówiąc o wielofunkcyjnych regałach, mamy na myśli przede wszystkim regały z obustronnie otwartymi półkami, takie jak: regał TABLO R4 60 z oferty marki Signal, regał młodzieżowy ULTIMO 14 od Dolmar Meble, czy regał TARABO TYP 48 od producenta Helvetia.

Wielofunkcyjne zastosowanie tego typu regałów polega na tym, że świetnie sprawdzają się one jako mobilna ścianka działowa w pokoju. Mogą pomóc ci wyznaczyć umowne granice w pokoju rodzeństwa, oddzielić część dzienną od jadalnej w salonie, czy też odseparować przestrzeń do pracy zlokalizowaną w pokoju dziennym. W odróżnieniu od tradycyjnej ścianki działowej nie ograniczają dostępu światła, a także pozwalają na zmianę ich ustawienia w każdym momencie. Na tego typu meblach doskonale prezentują się nie tylko książki i dokumenty, ale i różnego rodzaju dekoracje, roślinność.

Wielofunkcyjne biurka

W naszej ofercie pojawiają się ponadto wielofunkcyjne biurka, które ze względu na swój design mogą służyć Ci także jako toaletka, czy dekoracyjna konsola bądź zostać wykorzystane głównie w tym celu. W takiej roli świetnie sprawdzi się m.in. model MILLA marki Helvetia, pasujący do wnętrz glamour, czy biurko KAMMY, doskonale komponujące się z aranżacjami nowoczesnymi i industrialnymi. Każde z nich dostępne jest w kilku wariantach kolorystycznych, co ułatwia ich wkomponowanie do różnych przestrzeni.

Stylowy, elegancki design tych mebli pozwala wykorzystywać je w części dziennej, czy sypialni, bez obawy, że zakłócą one wygląd i charakter tych wnętrz. Standardowo są to biurka z szufladami, jednak jeśli pracujesz w domu tylko sporadycznie, na co dzień możesz korzystać z nich właśnie jako wspomniana już toaletka, czy konsola do salonu lub przedpokoju. Gdy zajdzie natomiast taka potrzeba, wystarczy, że dostawisz do nich odpowiednie krzesło, postawisz laptopa i miejsce do pracy gotowe!

Wielofunkcyjne szafki na buty

Idealnym przykładem wielofunkcyjnych mebli są również szafki na buty do przedpokoju z dodatkowym siedziskiem. Dzięki nim możesz zrezygnować w tym niewielkim wnętrzu z osobnego fotela, czy pufy. Miejsce do spoczynku przyda się z pewnością w przedpokojach osób starszych, jak i wtedy, gdy chcesz zapewnić sobie i swoim gościom komfortowe warunki do zakładania obuwia, czy przygotowywania się do wyjścia. Szafką na buty 2w1 z miękkim siedziskiem jest m.in. szafka na buty NEVIO 05 od ML Meble.