Wybór stylistyki, w jakiej chcemy urządzić pokój dziecka, to jedno z pierwszych wyzwań, które stanie przed każdym rodzicem aranżującym tę przestrzeń. Oczywiście, jeśli Twoja pociecha jest już nieco starsza, nie zapomnij zapytać jej o zdanie! W przypadku maluchów będzie to jednak nieco trudniejsze, ponieważ mniejsze dzieci nie mają z reguły ściśle sprecyzowanego gustu. A nawet gdy jest inaczej, to z reguły bardzo szybko się on zmienia. W jakim stylu urządzić w takim razie pokój dziecka? Co sprawdzi się najlepiej?

Wystrój pokoju dziecka w każdym przypadku powinien zostać dopasowany do jego wieku, a także w mniejszym bądź większym zakresie odpowiadać jego gustom i hobby. Każdy rodzic wie jednak doskonale, że zainteresowania mniejszych dzieci zmieniają się dość szybko. Urządzenie pokoju w jednym, konkretnym motywie może spowodować dlatego, że po stosunkowo krótkim czasie konieczny okaże się kolejny remont… Jesteś na szczęście w stanie tego uniknąć, decydując się na aranżację pokoju dziecięcego w jednym z 3 uniwersalnych i ponadczasowych stylów: nowoczesnym, skandynawskim i klasycznym. W tych przypadkach największą rolę odegrają łatwe do wymiany dodatki, a nie meble, którymi osiągniesz pożądane rezultaty. W efekcie, nawet gdy dziecko podrośnie, czy też zmieni swoje upodobania, nie będzie się to wiązało z koniecznością zakupu nowego wyposażenia!

Pokój dziecka w stylu nowoczesnym

Nowoczesne meble dziecięce i młodzieżowe to dzisiaj prawdziwy hit aranżacyjny. Uwielbiają je zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, ponieważ za ich pomocą mogą oni urządzać swój pokój na wiele różnych sposobów.

Czym wyróżniają się nowoczesne meble i jakie są ich zalety? Nowoczesne meble to meble o prostym kształcie i designie. Mają geometryczne formy, regularne linie i stonowany, wyważony wygląd. Z reguły nie znajdziesz tu frezowanych frontów, stylizowanych nóżek, czy ozdobnych uchwytów. Dominującą kolorystyką pozostaje przede wszystkim biel, często występująca w towarzystwie jasnego drewna lub szarości. W kolekcjach dziecięcych regularnie pojawiają się także kolory. Przeważnie są to jednak subtelne akcenty, przez co nie stwarzają ryzyka, że szybko znudzą się Twojemu dziecku. Takie wyposażenie zdaje ci się mało ciekawe, atrakcyjne? Nic bardziej mylnego! Odpowiednie barwy na ścianach, fototapety, naklejki, czy tekstylia szybko pozwolą Ci osiągnąć wymarzone efekty!

W naszym internetowym sklepie meblowym idealnym przykładem nowoczesnego wyposażenia do pokoju chłopca i dziewczynki są:

  • Meble młodzieżowe i dziecięce CARINI od Dolmar Meble – znajdziesz tu typową, nowoczesną mieszankę barw w postaci wspomnianej przed chwilą bieli w towarzystwie drewna i szarości (zobacz również podobne zestawienie w meblach FINI). Ciekawy efekt stwarzają duże, wyraźne uchwyty o półokrągłym kształcie. Tego rodzaju wyposażenie przypadnie do gustu przede wszystkim chłopcom, jednak przy odpowiednich dodatkach seria ta sprawdzi się także w pokoju starszej córki.

  • Meble młodzieżowe i dziecięce NICO marki Domel – to nowoczesna kolekcja w bieli i drewnie do pokoju dziewczynek i chłopców. W tym przypadku poza standardowym wariantem możesz zdecydować się także na kolorystyczne wstawki na uchwytach – niebieskie, szare lub w odcieniu malinowego różu. Ponownie i w tym przypadku to właśnie uchwyty nadają meblom oryginalnego charakteru. Również są one bardzo wyraziste, jednak w serii NICO mają one kwadratowy kształt.

  • Meble młodzieżowe i dziecięce INDEX od producenta Domel – wyjątkowo designerska, ciekawa propozycja dla dzieci w wieku nastoletnim. Po raz kolejny natkniesz się tu na biel, drewno i szarość w ciemnym, grafitowym odcieniu. INDEX to meble z połyskującymi frontami, które potęgują wrażenie nowoczesności. Są dostępne w różnych wariantach. I tym razem producent zadbał o to, aby to właśnie uchwyty determinowały charakter tej serii.

Pokój dziecka w stylu skandynawskim

Kolejnym, uniwersalnym i stwarzającym ogromne możliwości aranżacyjne stylem do pokoju dziecka, jest wystrój skandynawski. Skandynawskie meble, podobnie jak i nowoczesne, będą rosnąć razem z Twoją pociechą i przez długi czas nie wyjdą z mody!

Ponownie spotkasz tu duże ilości bieli i naturalnego drewna, obok których często pojawiają się także akcenty jasnej szarości. Meble w stylu skandynawskim posiadają również wyższe nóżki, ustawione najczęściej pod skosem, tak jak na przykładzie dostępnej w naszym sklepie kolekcji SVEN marki Dolmar Meble. Mogą pojawiać się tu ponadto delikatne zdobienia w postaci subtelnych frezów na frontach. Do urządzania wnętrza pokoju syna lub córki w stylu skandynawskim świetnie nada się również seria TOMI. To proste, białe meble na wyższych nóżkach. Elementem charakterystycznym tej kolekcji są wnęki zamiast uchwytów oraz frezowania na korpusie.

Wnętrza inspirowane państwami północnymi należą do ciepłych, przytulnych. Nie powinno zabraknąć w nich radosnych pasteli, czy kolorów ziemi, takich jak zieleń, pomarańcz, żółć, brąz. Jeśli urządzasz kącik dla małego smyka, z powyższymi meblami doskonale zaprezentują się także motywy roślinne i zwierzęce, np. tapety/naklejki z dżunglą, zwierzątkami, kwiatami.

Pokój dziecka w stylu klasycznym

Mimo ogromnej popularności wystroju nowoczesnego tradycyjna stylistyka nadal znajduje swoich wiernych fanów. Doskonałym przykładem klasycznych mebli młodzieżowych i dziecięcych jest kolekcja LUNA z oferty marki Restol. To wybarwione w odcieniu białej alaski eleganckie, stylowe meble, stanowiące idealną propozycję do pokoju każdej dziewczynki! Możesz wykorzystać je w motywie księżniczkowym, jak i zaproponować nastoletniej córce. Seria LUNA wyróżnia się frezowanymi frontami oraz dekoracyjnymi, owalnymi i niewielkimi uchwytami z wyrazistą oprawką. Każda z brył została także nieznacznie podwyższona, co nadaje jej lekkości i gracji.

Styl klasyczny to pewny sposób na przytulną, klimatyczną przestrzeń, wypełnioną spokojną i ciepłą aurą. Z tego względu najczęściej spotkamy go właśnie w dziewczęcych wnętrzach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wystrój ten wykorzystać również w pokoju chłopca. W takim jednak przypadku lepszym wyborem będą meble w odcieniu i o strukturze drewna, takie jak meble młodzieżowe systemowe OSKAR od Mebel Bos.