Biblioteczki i regały na książki to jedne z tych mebli, które nie tylko doskonale porządkują przestrzeń, ale i z powodzeniem mogą zostać potraktowane jako dekoracyjny element wystroju wnętrza. Czy właśnie takiego regału potrzebujesz? Jeśli tak, poniżej czeka na Ciebie kilka inspiracji – biblioteczek i regałów na książki, ale i nie tylko!

Regały i biblioteczki to meble przede wszystkim na książki, jednak wcale nie musi tak być. Dzisiaj, coraz to częściej nie są one wykorzystywane wyłącznie w domowych kącikach czytelniczych, ale również w innych celach. Na przykład jako regały na zabawki, regały na dekoracje lub pamiątki z podróży, regały na nagrody, a nawet jako regały oddzielające salon od kuchni! Niezależnie od tego, jak pragniesz wykorzystać swój regał lub biblioteczkę – czy głównie na książki, czy może w inny sposób – w naszym internetowym sklepie meblowym znajdziesz meble o szerokim zastosowaniu!

Regały oddzielające salon od kuchni

Jednym z popularnych zastosowań współczesnych regałów jest wykorzystywanie ich jako… regały oddzielające salon od kuchni bądź po prostu przedzielające wnętrza i tworzące w nich niejako dwie lub trzy strefy. W ten właśnie sposób możesz wykorzystać regał, by rozdzielić na przykład część jadalną od wypoczynkowej w pokoju dziennym lub ulokować w salonie kącik do pracy. Do tego zadania najlepiej nadają się regały bez pleców – regały obustronnie otwarte. Najczęściej są to regały w stylu loft lub nowoczesnym, takie jak:

Tego rodzaju regały, ze względu na swoją konstrukcję, doskonale sprawdzają się jako alternatywa dla klasycznych ścianek działowych. Mają także kilka istotnych zalet. Po pierwsze, ze względu na swoją otwartość, nie ograniczają przepływu światła, co będzie mieć znaczenie w mniejszych wnętrzach lub przy braku dużych okien w pokoju. Po drugie, w odróżnieniu od innych ścianek działowych regały przedzielające są mobilne – w każdej chwili można je przesunąć lub przestawić w inne miejsce. Po trzecie, otwarte regały pięknie dekorują przestrzeń. Poza książkami mogą stanąć na nich kwiaty doniczkowe, świece, zdjęcia lub innego rodzaju ozdoby.

Dekoracyjne regały do salonu

Jeśli nie szukasz tylko i wyłącznie klasycznej biblioteczki na książki, Twoją uwagę na pewno zwrócą dekoracyjne i stylowe regały do salonu. W takich regałach poza samymi książkami pięknie wyeksponujesz także innego rodzaju rzeczy – pamiątki z podróży, ozdoby, nagrody i wyróżnienia albo ulubione trunki. W tym przypadku warto zdecydować się na regały o określonych cechach, takich jak oryginalny design, dodatkowe zdobienia, mieszane systemy przechowania (regały z drzwiami, otwartymi półkami i szufladami) albo biblioteczki oszklone. Elementy te nie tylko wypływają na estetykę samej biblioteczki, ale i pozwolą Ci ciekawie zaaranżować dostępną przestrzeń.

Regały do salonu, które wspaniale nadadzą się do tego zadania to m.in.:

  • regał MOSSA 04 od Dolmar Meble z asymetrycznie rozstawionymi półkami, 
  • regał otwarty jednodrzwiowy z szufladą AYSON od MebelBos
  • regał ARIS 09 z dekoracyjnymi lamelami na froncie marki LIVEO
  • regał PRESTIGO 10 od Dolmar Meble z asymetrycznie rozstawionymi, otwartymi półkami, 
  • regał FOREST RG80 marki Piaski Meble, utrzymany w lekkim, skandynawskim designie, na wysokich skośnych nóżkach.

Regały jako integralny element innych mebli

W naszym sklepie meblowym znajdziesz również nietypowe propozycje regałów, w których występują one jako integralny element innych mebli. Przykładem jest tu przede wszystkim dziecięce biurko z regałem zamkniętym NICO 11 od producenta Domel oraz łóżko GUMI 15 marki Dolmar Meble z wysuwanym biurkiem i otwartym mini regałem na książki, podręczniki i zeszyty. Tego rodzaju wielofunkcyjne bryły świetnie sprawdzą się w mniejszych pokojach dziecięcych lub pokojach rodzeństwa. Dzięki takim rozwiązaniom możesz zaoszczędzić przestrzeń i zachować trochę miejsca na zabawę.

Regały pod skosy

Skosy we wnętrzach lubią przysparzać problemów, jednak całkowite rezygnowanie z aranżowania tej przestrzeni, ze względu na ograniczony metraż, może czasami nie wchodzić w grę. W takim przypadku potrzebne będą odpowiednie rozwiązania – meble, które zmieszczą się pod nachylonymi ściankami. Przykładem regału pod skos jest m.in. dziecięcy regał ELMO 12 od ML Meble o charakterystycznej, schodkowej konstrukcji.

Do urządzenia przestrzeni pod skosami świetnie nadadzą się również meble modułowe. Na szczególną uwagę zasługuje tu kolekcja ALABAMA i ALASKA marki Restol, w skład której wchodzą liczne, otwarte i zamknięte kwadratowe półki wiszące. Możesz zaprojektować z nich dowolny, wiszący regał, skrojony na miarę swoich indywidualnych potrzeb. W aranżacji skosów pomoże ponadto półka DALLAS 30 od Jarstol – także z możliwością rozbudowy jej do większego wiszącego regału, jeśli zostanie wykorzystana podwójnie.