Aranżacja małych pomieszczeń często stanowi nie lada wyzwanie, szczególnie, gdy mowa o kuchni. Problem ten najczęściej dotyka mieszkańców bloków, gdzie ze względu na stosunkowo mały metraż mieszkania, niewielka jest i sama kuchnia. Dzisiaj jednak aranżacja niewielkiej powierzchni kuchennej nie jest zadaniem aż tak trudnym, jak mogłoby się nam wydawać. Kilka sprytnych i pomysłowych patentów pozwoli nam poradzić sobie nawet z pozoru najbardziej problematyczną kuchnią! Jak więc urządzić małą kuchnię i wygospodarować w niej komfortowe miejsce do pracy?

Przygotowywanie posiłków. Gotowanie. Pieczenie. Smażenie. Zmywanie. Jedzenie. Kuchnia to bez wątpienia miejsce, w którym każdego dnia spędzamy mnóstwo czasu na licznych aktywnościach. Właśnie dlatego tak bardzo zależy nam, aby była to przestrzeń wygodna i funkcjonalna. Małe wnętrza zawsze wymagają dobrego projektu. Poza specyfiką samej przestrzeni musimy uwzględnić tu również nasze indywidualne potrzeby. Inne wymagania względem niewielkiej kuchni będzie mieć wieloosobowa rodzina z dziećmi, a inne single lub pary.

Jasny powiększa, ciemny pomniejsza

Zaczynamy od absolutnych podstaw, czyli kolorystyki. Z pewnością każdy z nas doskonale zna zasadę, która mówi o tym, że jasne kolory mają zdolność do optycznego powiększania przestrzeni, a ciemne do jej pomniejszania. Gdy więc chcemy, aby nasza kuchnia wyglądała na nieco większą, niż jest w rzeczywistości, jasne kolory będą naszymi sprzymierzeńcami. Mowa tu przede wszystkim o bieli, ale także beżach, które coraz częściej pojawiają się w kuchennych aranżacjach.

Białe meble, takie jak z kolekcji modułowej KAM MONO P2, są ponadczasowe i uniwersalne. Znakomicie pasują do wnętrz nowoczesnych i skandynawskich. Nie tylko sprawią, że nasza kuchnia będzie prezentować się przestronniej, ale i bardziej sterylnie. Nadadzą jej lekkości. Wprowadzą świeżość i harmonię. Gdy chcemy dodatkowo spotęgować te efekty, wybierzmy fronty wykończone na połysk, które pięknie odbijają światło. Dzięki lustrzanym powierzchniom nasza kuchnia może wyglądać inaczej o każdej porze dnia. Stanie się również elegancka i stylowa!

Czy jasna zabudowa kuchenna to w takim razie absolutna konieczność? Z pewnością jest rekomendowana do małych kuchni, jednak kuchnia w bieli nie jest tutaj jedyną alternatywą. Zamiast białych szafek możemy zdecydować się m.in. na jasne drewno czy szarość. Zachowajmy natomiast większą ostrożność względem barw takich jak czerń, grafit, ciemne drewno, czerwień, czy butelkowa zieleń. Wiele zależeć będzie od dokładnych wymiarów naszej kuchni, jej nasłonecznienia, a także tego, czy jest to pomieszczenie zamknięte, czy otwarte na salon.

Jak ustawić szafki w małej kuchni?

O ustawieniu szafek w kuchni przesądzi przede wszystkim jej kształt. W niewielkich wnętrzach wybór pada najczęściej na zabudowę w kształcie litery „L” lub jednorzędową. Czasami może być to także zabudowa dwurzędowa lub w kształcie litery „U”. Pamiętajmy jednak, że w takim przypadku minimalna odległość między równoległymi szafkami powinna wynosić co najmniej 90 cm. Rekomendowana to jednak 120 cm.

Zabudowę w kształcie litery „L” najczęściej stosuje się w kuchniach na planie kwadratu lub prostokąta. Takie ustawienie szafek pozwala uzyskać nieco większą przestrzeń roboczą, niż meble i urządzenia AGD umieszczone w jednej linii.

Zabudowa jednorzędowa jest natomiast polecana do kuchni bardzo wąskich lub długich, w których nie możemy ustawić szafek naprzeciwko siebie lub prostopadle. W kuchni jednorzędowej wszystkie szafki i sprzęty AGD znajdują się w jednym ciągu. Główne strefy (lodówka, zlewozmywak, kuchenka/płyta grzewcza) występują jedna po drugiej. Pamiętajmy więc, aby oddzielić je blatem o odpowiedniej szerokości. Komfortowa do pracy szerokość części roboczej powinna wynosić co najmniej 60 cm. Gdy zdecydowaliśmy się na ustawienie lodówki tuż przy drzwiach (możliwość szybkiego rozładowania zakupów), następny w kolejności powinien być zlewozmywak. Dalej płyta grzewcza i piekarnik. W niewielkich kuchniach świetnie sprawdzają się meble systemowe w zestawie, takie jak m.in. zestaw TIFFANY 240 producenta LIVEO (dawniej BOG-FRAN).

Aby lepiej wykorzystać niewielką przestrzeń, możemy zdecydować się ponadto w jednej części na wysoką zabudowę sięgającą sufitu, w której umieścimy również piekarnik.

Meble modułowe czy na wymiar do małej kuchni?

Gdy niewielki metraż i nasze potrzeby nie pozwalają na zakup gotowego zestawu, pozostaje wybór pomiędzy meblami modułowymi i kuchnią na wymiar. Systemy modułowe, jak na przykład KAM MONO P4 stworzony przez markę KAM oferują wiele wariantów szafek w różnych wymiarach, kształtach oraz o różnym charakterze. Dostępne są min. szafki do zabudowy lodówki, piekarnika, kuchenki mikrofalowej, płyty grzewczej czy pod zlewozmywak. Możemy łatwo zaprojektować dokładnie taką kuchnię, jakiej potrzebujemy. Wybrać nie tylko charakter zabudowy, ale i jej kolor, rodzaj frontów, blatu czy uchwytów, co sprawi, że będzie ona niepowtarzalna! Rozbudowana, stale powiększająca się oferta mebli KAM sprawiła, że aktualnie kuchnia modułowa o relatywnie szybkiej dostępności z powodzeniem spełnia warunki kuchni na wymiar. Cena takiej kuchni jest przy tym istotnie niższa a czas realizacji znacznie krótszy (nie musimy więc czekać na swoją kuchnię miesiącami!).

Aby jeszcze bardziej wyjść naprzeciw oczekiwaniom Klientów, marka KAM wprowadziła do swojej oferty również wyspy kuchenne oraz elementy dodatkowe: panele przyścienne, wieńce i panele oświetleniowe, czy formatki okleinowane, które sprawiają, że rozwiązania marki KAM w niczym nie ustępują klasycznej kuchni "pod wymiar".

Porządek w kuchni – wygodne przechowywanie

O porządku w kuchni, a przy tym naszym komforcie podczas gotowania, zadecyduje nie tylko układ szafek, ale i ich ilość i rodzaj. Brak zbędnych rzeczy pozostających na widoku sprawi ponadto, że nasze pomieszczenie będzie wydawać się większe. W mniejszych kuchniach nasze możliwości są nieco bardziej ograniczone, jednak i z tym problemem jesteśmy sobie w stanie poradzić! 

Wśród praktycznych i niezastąpionych w każdej kuchni szafek warto wskazać przede wszystkim dwa rodzaje:

  • Półki cargo – to kilkupoziomowe, wysuwane półki, które zapewniają szybki i bardzo wygodny dostęp do wielu produktów, takie jak kuchenna szafka cargo producenta KAM. Najczęściej przechowuje się w nich suchą, sypką żywność, taką jak makarony, ryże, płatki, kasze. Nierzadko służą także jako domowa spiżarnia na m.in. konfitury, kiszonki. Wysuwane półki cargo są w stanie praktycznie zagospodarować nawet wąskie przestrzenie, dlatego w małych kuchniach cieszą się bardzo dużą popularnością!
  • Głębokie szuflady – wielofunkcyjne głębokie szuflady są dzisiaj wykorzystywane do wielu celów. Będą idealnym miejscem do przechowywania garnków lub patelni, żywności, a nawet… mniejszych koszy do segregacji śmieci!

W zachowaniu porządku pomogą nam również montowane wewnątrz szafek obrotowe systemy półek, liczne organizery, pojemniki oraz wkłady do szuflad.

Co w sytuacji, gdy nadal brakuje nam miejsca? Zagospodarujmy przestrzeń nad blatem! Może być to kuchenny reling, na którym zawiesimy koszyczki na różne akcesoria lub specjalne płyty magnetyczne na noże i metalowe przybory.

AGD standardowe czy w wersji „mini?”

Na oszczędność miejsca w małej kuchni pozwoli nam również pomniejszone AGD. Takie rozwiązanie zastosujemy jednak tylko w niektórych przypadkach. Mogą zdecydować się na nie przede wszystkim osoby mieszkające w pojedynkę lub pary. Tym bardziej, gdy często spożywają posiłki poza domem lub korzystają z usług cateringów dietetycznych.

AGD w wersji „mini” to na przykład płyta grzewcza z dwoma palnikami zamiast standardowej, 4- lub 5-palnikowej. To również jednokomorowy zlew, taki jak zlewozmywak Z1 zamiast zlewu z dwiema przegrodami, czy jednodrzwiowa, kompaktowa lodówka.

Mniejsze urządzenia AGD nie będą natomiast równie wygodne dla wieloosobowych rodzin. Tutaj nie sprawdzi się ani niewielki zlew, ani też płyta grzewcza przeznaczona tylko na dwa garnki. Gdy w kuchni przygotowujemy każdego dnia posiłki dla większej liczby osób, będziemy potrzebować wyposażenia o standardowych wymiarach i funkcjach.