Nowoczesna kuchnia to silny trend, który od kilku lat nie traci na popularności. Pokochaliśmy nowoczesne wnętrza za ich prostotę, funkcjonalność, świeżość oraz panującą w nich harmonię. Zastosowanie tego stylu w kuchni – pomieszczeniu, w którym każdego dnia wykonujemy tyle różnych czynności, brzmi zatem jak przepis na sukces! Czym charakteryzuje się nowoczesna kuchnia? Jakie rozwiązania warto w niej zastosować? Czy nowoczesna kuchnia może być przytulna, ciepła i klimatyczna? Zapraszamy do zapoznania się z rozwiązaniami oferowanymi w naszym internetowym sklepie meblowym!

Nowoczesna kuchnia, czyli jaka?

Nowoczesna stylistyka uwielbia prostotę, minimalizm oraz funkcjonalność. Jest dlatego ponadczasowa i bardzo uniwersalna – mimo upływu lat w nowoczesnych aranżacjach nie przestaniemy czuć aury świeżości. Takie wnętrza nie zdążą również prędko wyjść z mody, zestarzeć się, czy opatrzeć. Decydują się na nie dlatego głównie osoby, które potrafią zrezygnować z nadmiaru przedmiotów na rzecz przestronnych, odkrytych i uporządkowanych przestrzeni. Nowoczesność nie zawsze musi oznaczać jednak surowy minimalizm, czy chłód. W wielu przypadkach przybiera zupełnie inne oblicze – o tym jednak za chwilę. Teraz skupimy się na wyróżnikach nowoczesnej kuchni. Jakie kolory, meble, dekoracje i urządzenia powinny się w niej znaleźć?

Kolory w nowoczesnej kuchni

W nowoczesnych wnętrzach dominuje stonowana, wyważona kolorystyka. W pierwszej kolejności powinny zainteresować nas dlatego barwy łagodne, spokojne. Głównie biel, beże, szarości, szaro-brązy. Dzięki jasnym, przytulnym kolorom nasza kuchnia wizualnie będzie zdawać się większa. Gdy zatem pomieszczenie nie jest zbyt duże, jest to paleta, która powinna zdominować nasze wnętrze.

W nowoczesnej kuchni możemy pozwolić sobie również na pastele – m.in. miętę, błękit, róż. Nie tylko w postaci dodatków, ale i koloru dominującego. Doskonale widać to na przykładowej aranżacji kuchni modułowej z serii KAM MONO F producenta KAM, w której to meble zostały wybarwione w delikatnym odcieniu różu.

I wreszcie – nowoczesna kuchnia nie ogranicza nas także w zastosowaniu ciemnych barw. Czerń i antracyt będą wyglądać doskonale w kuchni industrialnej, natomiast granat lub butelkowa zieleń w aranżacji w stylu modern classic.

Meble w nowoczesnej kuchni

Nowoczesność to zamiłowanie do brył prostych i geometrycznych, mających regularne kształty. Mebli pozbawionych wyszukanych, strojnych zdobień i aplikacji oraz finezyjnych wykończeń. Pożądane będą dlatego gładkie fronty z minimalistycznymi uchwytami. Możemy również zdecydować się na system bezuchwytowy, który wspaniale podkreśli nowoczesny charakter zabudowy. Nowoczesna kuchnia lubi ponadto zarówno meble wykończone w wysokim połysku, jak i matowe. O ile jednak matowe wykończenia są charakterystyczne również dla innych stylów, o tyle połysk to domena wyłącznie nowoczesnych, futurystycznych kuchni.

Jak w takim razie powinna wyglądać „wzorcowa” zabudowa do nowoczesnej kuchni? Dokładnie tak jak poniżej. Widzimy tu prostą, uporządkowaną i symetryczną kuchnię modułową w systemie KAM MONO P2 (fronty w 7 drewnopodobnych wybarwieniach)  oraz KAM MONO P4 (fronty w kolorze biały, czarny i szary mat oraz biały i szary połysk) z wąskimi, delikatnymi uchwytami i całkowicie gładkimi frontami.

Materiały w nowoczesnej kuchni

Przede wszystkim drewno, materiały drewnopochodne i jego imitacje. Wszelkiego rodzaju drewniane elementy mogą pojawić się zarówno w formie mebli, jak i kuchennych blatów, czy wykończenia ścian pomiędzy rzędami szafek. Drewno ociepla wnętrze, dlatego, jeśli tylko obawiamy się, że nasza kuchnia będzie zbyt surowa, wprowadźmy do wnętrza ten naturalny surowiec, a stworzymy przytulną, klimatyczną aurę.

W nowoczesnej kuchni znajdzie się również miejsce na cegłę i beton – tego rodzaju materiały są zarezerwowane przede wszystkim dla stylistyki loft. A tym, którzy marzą o luksusowej i eleganckiej aranżacji przestrzeni kuchennej, rekomendujemy szlachetne kamienie, takie jak marmur i granit, które świetnie nadają się do wykonania blatów roboczych. W nowoczesnej kuchni może pojawić się także szkło – na przykład między szafkami lub jako szklane witryny w górnej zabudowie, tak jak w aranżacji systemowej OLIVIA SOFT.

Dodatki do nowoczesnej kuchni

W nowoczesnych wnętrzach mniej znaczy więcej. A to natomiast oznacza, że dobrze jest zrezygnować nie tylko z nadmiaru dodatków, ale i przedmiotów pozostających na widoku, na blacie, stole, parapecie, czy innego rodzaju odkrytych półkach i przestrzeniach. Dodatki do nowoczesnej kuchni powinny pozostać starannie dobrane i wyselekcjonowane. Najlepiej w roli tej sprawdzają się elementy będące jednocześnie wyposażeniem samej kuchni. Za przykład może posłużyć tu m.in. designerski chlebak, stylowe dozowniki na oliwę, ocet lub innego rodzaju płynne przyprawy, elegancki czajnik, pudełka do przechowywania żywności o ciekawej formie. Każdy z tych ozdobników poza funkcją użytkową, powinien w takiej sytuacji odznaczać się także odpowiednimi walorami estetycznymi. Ciekawym rozwiązaniem może być wprowadzenie do nowoczesnej aranżacji akcentów retro w postaci przede wszystkim małego AGD. Vintage ekspres do kawy, toster, czajnik, a nawet… lodówka! Wystarczy tylko spojrzeć na piękny zestaw TIFFANY 220 marki LIVEO (dawnej BOG-FRAN).

Sprzęt AGD w nowoczesnej kuchni

Jakie AGD będzie pasować do nowoczesnej kuchni? Podobnie jak w przypadku mebli, tutaj również powinniśmy wybierać sprzęty maksymalnie proste, designerskie, mające geometryczne kształty i regularne linie. Większość współcześnie oferowanych urządzeń jest utrzymana właśnie w takim stylu, dlatego wybór małego AGD nie powinien przysporzyć nam problemu. W nowoczesnej kuchni sprzęty takie jak lodówka, zmywarka i piekarnik mogą również zostać ukryte w zabudowie, co nada kuchni jeszcze bardziej minimalistycznego charakteru. Szczególnie popularne pozostaje rozwiązanie, w którym piekarnik, lodówka oraz ewentualnie mikrofalówka zostają umieszczone w wysokiej, pełnej zabudowie. Widać to na poniższej aranżacji z wykorzystaniem kuchni modułowej w systemie KAM MONO K2 (fronty w dekorze naturalnym z czarnym obrzeżem i zintegrowanym czarnym uchwytem) oraz KAM MONO P4 .

W nowoczesnej kuchni możemy pozwolić sobie ponadto na sprzęty AGD w sprawdzonej klasyce, czyli srebrze, jak i intrygującej czerni, a nawet chromie i złocie. Wszystko zależy od tego, jaki efekt pragniemy osiągnąć.

Różne oblicza nowoczesnej kuchni

Na powyższych przykładach możemy zaobserwować, że „nowoczesność” nie jest równoznaczna wyłącznie wnętrzom surowym i minimalistycznym. Obecnie stylistyka nowoczesna rozwinęła się w takim stopniu, że z powodzeniem możemy wprowadzać do niej również akcenty kolorystyczne, elementy charakterystyczne dla wnętrz glamour, czy bliskiemu naturze wystrojowi skandynawskiemu. Jest w nich nawet miejsce na odrobinę melancholii, za którą odpowiadają retro dodatki. Decydując się na tak zwany eklektyzm, zyskamy przestrzeń o oryginalnym, nietuzinkowym charakterze, w pełni oddającym nasz styl i upodobania. Mamy zatem miejsce na wybór: ocieplać nowoczesną kuchnię, mieszać ją z innymi stylami wnętrzarskimi lub pozostać przy jej ascetycznym obliczu. We wnętrzach zdominowanych przez stonowaną kolorystykę, które świecą pustymi, uporządkowanymi przestrzeniami, cała uwaga koncentruje się wtedy przede wszystkim ma meblach – ich designie, kolorze, zastosowanych materiałach oraz detalach.