Wybór pomiędzy meblami stojącymi a podwieszanymi stoi przed nami najczęściej w kontekście urządzania łazienki. Wciąż stosunkowo mało osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że również urządzając salon mamy do wyboru podobne rozwiązania. I chociaż podwieszane meble do pokoju dziennego nadal pod względem popularności ustępują miejsca stojącym bryłom, to wciąż mają one swoje grono zwolenników, stąd nie zabrakło ich również w ofercie naszego internetowego sklepu meblowego. Jakie zalety i wady ma każde z tych rozwiązań? O tym poniżej!

Meble stojące do salonu

O meblach stojących można by pisać bardzo dużo. To podstawowy i najczęściej wybierany element wyposażenia, który może zostać wykorzystany praktycznie w każdych warunkach i w każdym pomieszczeniu. Stojące meble do pokoju dziennego występują w niezliczonej ilości wariantów. Przykładowo, są to meble nowoczesne (seria ALASKA), klasyczne (seria TADEUSZ), skandynawskie (seria SVEN), prowansalskie (seria PROWANSJA), glamour (seria CLOE), czy loft (seria LOFTER) – wszystkie dostępne w naszej ofercie. Różnice, jakie pojawiają się między nimi, dotyczą m.in. wybarwienia, rodzaju i charakteru frontów oraz materiałów wykorzystanych do ich produkcji. Niektóre meble stojące mogą posiadać ponadto niższe lub wyższe nóżki, tak jak na przykładzie kolekcji DARK produkcji MEBLE PIASKI. Nóżki nadają bryłom lekkości i gracji, a także ułatwiają sprzątanie. Jeżeli już decydujemy się na meble na nóżkach, lepiej wybrać takie, które umożliwią swobodny dostęp odkurzacza, mopa czy robota sprzątającego typu irobot (tutaj najlepiej aby nóżki miały minimum 10 cm wysokości). Zbyt niskie nóżki mogą dać odwrotny efekt – utrudnią sprzątanie, tworząc wąską szczelinę, w której będzie gromadzić się kłopotliwy do usunięcia kurz.

Jakie zalety mają w takim razie meble stojące? Na ich korzyść przemawia przede wszystkim brak konieczności przykręcania do ściany, a co za tym idzie możliwość szybkiego przemeblowania, na co nie pozwalają nam natomiast meble podwieszane. W dowolnym momencie możemy zatem  zdecydować się na przestawienie komody, regału, czy dosunięcie witryny bliżej pustego rogu. Stojące bryły są również bardziej zróżnicowane pod względem wysokości i formy. Mogą posiadać zarówno mniejsze, jak i większe rozmiary oraz wagę. W obrębie jednej kolekcji oferującej meble modułowe do salonu spotkamy się w związku z tym z wieloma wariantami do wyboru.

Meble podwieszane w aranżacji pokoju dziennego

Aranżując salon, również z powodzeniem możemy możemy zdecydować się na zastosowanie mebli podwieszanych, które zaczęły zyskiwać popularność wraz z rozwojem nowoczesnych trendów. I to właśnie, w nowoczesnym klimacie pozostaje większość z dostępnych kolekcji mebli modułowych czy regałów zawierających bryły do zawieszenia na ścianie. 

Meble podwieszane to przede wszystkim nowoczesne meblościanki, takie jak meblościanka BOTA 09 meblościanka BAROS 10, meblościanka ROOF czy meblościanka KORA  marki HELVETIA. Podwieszane moduły oferuje ponadto m.in. kolekcja mebli modułowych HEKTOR marki HELVETIA czy modułowych mebli fornirowanych LOFT marki DREWDĄB. Są to najczęściej wiszące witryny, zamykane szafki, w tym szafki RTV oraz otwarte półki. W obrębie jednej serii często możemy zatem zdecydować się zarówno na bryły stojące, jak i wiszące. Po ich połączeniu otrzymamy funkcjonalną i modnie prezentującą się przestrzeń. Dzięki meblom wiszącym możemy także zwiększyć ilość miejsca do przechowywania i uniknąć konieczności zastawiania salonu dodatkowym, zbędnym wyposażeniem.

Jakie zalety mają w takim razie podwieszane meble do salonu?

  • Nie tworzą wąskich, kłopotliwych w dostępie szczelin, w których mógłby osadzać się kurz. Ułatwiają dlatego regularne porządki i zapewniają sterylne warunki, przyjazne dla alergików.
  • Możliwość podwieszenia w połączeniu ze zgrabną, stosunkowo niewielką formą sprawia, że tego typu meble doskonale sprawdzają się w pokojach dziennych o mniejszym metrażu. Zajmują mniej miejsca, a przy tym pozwalają na lepsze zagospodarowanie przestrzeni, bez niepotrzebnego marnowania cennych metrów. Nadają wnętrzom ciekawego, nowoczesnego wyglądu. Mogą również urozmaicić, ożywić monotonną aranżację.

Decydując się na meble podwieszane, powinniśmy jednak pamiętać, że będą one bardziej wymagające w zakresie montażu, ze względu na konieczność stabilnego i starannego, a co najistotniejsze, bezpiecznego zamocowania ich do ściany. W ten sposób ograniczamy sobie także możliwość zmiany ustawienia brył w przyszłości, bez konieczności przeprowadzenia choćby drobnego remontu. Niektóre podwieszane elementy wyposażenia mogą ponadto posiadać limit obciążenia.

Możliwości jest zatem wiele. Dla niezdecydowanych, idealnym rozwiązaniem będzie wybór wariantu pośredniego. Kolekcja mebli modułowych HELIO marki HELVETIA nie dość, że obejmuje zarówno bryły do ustawienia na podłodze jak i modele podwieszane, zawiera również wariant pośredni - szafki RTV, które w zależności od preferencji mogą być zawieszone na ścianie i podświetlone od dołu listwą LED jak i postawione na chromowanych nóżkach lub cokole. Powyższe rozwiązanie pośrednie, stwarza możliwość ewentualnych zmian aranżacji przestrzeni. Szklane wykończenie czarnych, szarych lub białych frontów oraz prosta minimalistyczna forma i dyskretne uchwyty dodatkowo podkreślą nowoczesny charakter wnętrza.