Komoda, witryna, szafka i wiele innych określeń sprowadza się ku jednemu, niezwykle ważnemu i praktycznemu meblowi. Odpowiada on za przechowywanie różnego rodzaju przedmiotów użytku codziennego w każdym domu i można by powiedzieć, że w prawie każdym pokoju. Komodę ustawić możemy dokładnie wszędzie – w salonie, sypialni, przedpokoju czy pokoju dziecięcym. Ich różnorodność umożliwia dopasowanie jej do wielu stylów wnętrza a także funkcji, jakie w całym kompleksie pełni dane pomieszczenie. O tym, jaką komodę wybrać, aby była ona strzałem w dziesiątkę podpowiemy w dzisiejszym artykule!

Komoda pionowa czy pozioma?

W tym aspekcie wiele zależy od przestrzeni w jaką planujemy wkomponować mebel. Należy jednak pamiętać, że im węższa komoda, tym z reguły jest wyższa, co zapobiega utracie pojemności. Niskie, a szerokie komody idealnie sprawdzą się przede wszystkim w salonie i różnych innych wnętrzach, które cechuje duży metraż. Kiedy nie ogranicza nas miejsce, komoda może pełnić nie tylko funkcję schowka ale także stanowić miejsce dekoracyjne, idealne do ustawienia ramek ze zdjęciami, czy ozdobnego wazonu. Zwykle posiadają one zarówno miejsce na szuflady, jak i zamykane na drzwiczki szafki idealne do składowania pościeli czy ubrać w przypadku ustawienia mebla w pokoju sypialnianym. Te, które charakteryzuje naprawdę mała wysokość idealnie sprawdzą się również w roli szafki RTV, na której możemy ustawić telewizor lub niezbędne do niego akcesoria np. komoda TES .

Pionowa komoda to zwykle mebel nieco lżejszego typu i nie mowa tu o wadze przedmiotu lecz o wyglądzie. Niewielka, a pojemna komoda to świetne rozwiązanie do przechowywania dokumentów, czy drobiazgów, których każdy z nas ma zawsze zbyt wiele. Najlepiej sprawdzi się w przedpokoju lub pokojach o mniejszych wymiarach, a także jako dodatek do wnętrza, w którym króluje już większa komoda o poziomym kształcie. Przy wysokich i płytkich komodach, warunkiem bezwzględnym do zachowania pełnej ostrożności jest konieczność przymocowania komody do ściany, tak by podczas wysuwania szuflad nie doszło do zaburzenia równowagi mebla.

Do postawienia czy zawieszenia?

To dylemat wielu osób, które zmagają się z wyborem odpowiedniej komody do swojego wnętrza. Wybór nie należy to prostych, ponieważ zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie posiada swoje wadu i zalety. Niewątpliwym plusem komody zawieszanej jest jej nowoczesny wygląd a także fakt, że nie zajmuje ona miejsca i wizualnie nie zmniejsza pomieszczenia. Łatwiej także zachować porządek, gdy kurz i inne zabrudzenia możemy łatwo zetrzeć w miejscu zlokalizowanym pod meblem. Wybierając szafkę wiszącą np. HELIO musimy jednak znać jej możliwości jeśli chodzi o maksymalne obciążenie. To pewne, że nie zapakujemy do niej rodzinnej wieloelementowej zastawy i dwóch walizek sztućców – musimy liczyć się także z opcją montażu. Warto pomyśleć o tym do jakiego rodzaju ściany będziemy chcieli ją przymocować i dobrać odpowiedni rodzaj narzędzi.

W przypadku komody stojącej nie aż tak bardzo musimy martwić się o jej załadunek – choć warto zwrócić uwagę na jej możliwości i nadmiernie nie obciążać mebla. To, czym przyciąga do siebie szerokie grono miłośników to możliwość modyfikacji jej ustawienia. Wolno stojący mebel możemy dowolnie przesuwać, znacząco zmieniając układ naszego wnętrza. To niezwykle przydatna funkcja nie tylko dla tych, którzy lubią zmiany, ale też w momencie kiedy okazjonalnie np. na Boże Narodzenie w naszym domu zawitać ma choinka, dla której najczęściej nie ma zarezerwowanego przez cały rok miejsca.

Jakie dodatki do komody wybrać?

W zależności od naszych preferencji oraz projektu samej komody, do wyboru posiadamy kilka opcji stanowiących dodatki do naszego mebla. Wiele z nich występuje jako opcje dodatkowe, o które możemy wzbogacić swój nowy nabytek, inne są przewidziane ,,w pakiecie” z meblem. Mowa tu np. o oświetleniu elementów przeszklonych komody. To dobra opcja zarówno dla osób, które lubią spędzać czas przy dyskretnym oświetleniu, niekoniecznie płynącym z lampy a także dla tych, pragnących wyeksponować zawartość elementu komody znajdującego się za szkłem lub podświetlonej półce np. kredens LIONEL czy komodzie INDIANA.

Push to open to nowość w zakresie możliwości otwierania mebli, którą pokochali domownicy. Brak uchwytów zastąpiona wygodnym systemem otwierania na dotyk to prawdziwy ,,must have” dla osób ceniących sobie elegancję i prostotę użytkowania.

 

Urządzając wnętrze należy wziąć pod uwagę nie tylko wygląd ale także praktycznie aspekty oraz powierzchnię jaką dysponujemy. Czy wygodniej korzystać nam z szuflad, czy wolimy przechowywać rzeczy za uchylnymi frontami, sami wiemy najlepiej. Mamy nadzieję, że przedstawione aspekty i możliwości komód dostępnych w naszym sklepie online ułatwią wybór mebla idealnego!