Biurko – mebel, który towarzyszy nam przez większą część życia, już od wczesnych lat dzieciństwa. To jedna z tych inwestycji, określanych jako „na lata”. Aby jednak faktycznie tak było, musimy zastanowić się nad pewnymi istotnymi właściwościami, którymi powinno odznaczać się idealne biurko, gotowe zapewniać nam komfortowe warunki do codziennej pracy i nauki. Dzisiaj podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego mebla – zarówno dla dziecka, jak i osoby dorosłej!

Biurko i jego przeznaczenie

Zanim zaczniemy rozeznawać się w konkretnych modelach biurek, ustalmy swoje potrzeby. Czy pracujemy przy biurku każdego dnia po kilka godzin, czy też jedynie okazjonalnie? Jakie czynności wykonujemy? Pracę głównie przy komputerze, do której będziemy potrzebować biurka komputerowego? A może w codziennych obowiązkach niezbędne są nam liczne dokumenty w formie papierowej, podręczniki, książki, przybory papiernicze, plastyczne? Czy ma to być biurko dla dziecka rozpoczynającego naukę w szkole, biurko dla nastolatka, takie jak biurko gamingowe, czy biurko dla osoby dorosłej? Biurko dla dziewczynki lub chłopca? W naszym internetowym sklepie meblowym przygotowaliśmy dla Ciebie największy wybór rozwiązań!

Biurko w aranżacji wnętrza – biurko do pokoju dziecka, biura, czy salonu?

Zanim o rodzajach, czy wymiarach biurek… Przy wyborze biurka uwzględnijmy także jego lokalizację w naszym domu. Czy będzie to pokój dziecka, osobny gabinet, a może salon i sypialnia? W dwóch ostatnich przypadkach dużą rolę odegra stylistyka. Z reguły nie chcemy przecież, aby biurko w pokoju dziennym lub sypialni stało się głównym, dominującym elementem tych wnętrz. Należy unikać dlatego mebli o stricte „biurowym” wyglądzie i charakterze. Zamiast nich naszą uwagę powinny przykuć zgrabne, stylowe i modne biurka, jak najlepiej komponujące się z pozostałym wyposażeniem. Idealnym przykładem biurka do pokoju będzie model B-168 pasujący do przestrzeni w stylu industrialnym, B-151 stworzony z myślą o aranżacjach skandynawskich, czy ARIZONA RRB1 odpowiedni zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych.

Biurko standardowe czy narożne?

Podczas zakupu biurka możemy rozważać wybór mebla standardowego, jak i narożnego. W dużej mierze jest to sprawa indywidualna, a na ostateczną decyzję wpływa przeważnie przestrzeń, jaką dysponujemy oraz nasze potrzeby i wymagania. Biurka narożne świetnie sprawdzają się wtedy, gdy pragniemy zagospodarować puste kąty w pokoju i zyskać większą powierzchnię roboczą. Są także rekomendowane do małych wnętrz, do których nie możemy wstawić standardowego biurka lub też pozostaje nam do wyboru jedynie naprawdę niewielki model. W naszym internetowym sklepie meblowym znalazły się biurka narożne do pokoju dziecka oraz biurka narożne dla dorosłych. Przykładem takich mebli jest biurko LORENTO 11 od DOLMAR MEBLE w trzech kolorach do wyboru oraz biurko B-182 producenta SIGNAL. Ostatni z nich to wyjątkowo przestronny model o dużej powierzchni. Stanowi doskonały wybór dla m.in. geodetów, projektantów, architektów, czy plastyków lub studentów tych kierunków, którzy w codziennej pracy korzystają z wielkoformatowych druków.

Wymiary biurka

Przyszła pora na wymiary biurka, czyli jego szerokość, głębokość i wysokość.

  • Szerokość biurka – optymalna szerokość biurka to około 120 cm, która sprawdzi się w standardowym użytkowaniu zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Mniejsze modele będą rekomendowane jedynie wówczas, gdy przy biurku zasiadamy sporadycznie, głównie po to, by skorzystać z samego komputera. W pozostałych przypadkach warto rozważyć zakup biurka o szerokości 140-160 cm, które zapewni komfortowe, swobodne warunki do pracy przy komputerze oraz wśród licznych dokumentów i książek. Przykładem takiego mebla jest biurko TAHOE 15 producenta LIVEO.
  • Głębokość biurka – w związku z tym, że na praktycznie wszystkich biurkach znajduje się dzisiaj komputer lub laptop, nie bez znaczenia pozostaje także głębokość mebla. Bezpieczna, zdrowa odległość oczu od monitora to 40-75 cm. Największy komfort pracy zapewniają biurka o głębokości około 70 cm, na których możemy postawić również klawiaturę, materiały pomocnicze, czy wygodnie podeprzeć ręce.
  • Wysokość biurka – większość biurek mieści się na wysokości 72-76 cm, co jest wysokością standardową, odpowiednią dla osób o wzroście do 170 cm. Wyżsi użytkownicy, których wzrost przekracza 180 cm, powinni natomiast zainteresować się biurkami o wysokości 80-85 cm. Inną wysokość będą mieć z kolei biurka dla małych dzieci na etapie wczesnoszkolnym. Dla mniejszych smyków rekomendowane są meble o wysokości około 60-70 cm.

Biurko z miejscem do przechowywania czy bez?

Pozostaje jeszcze kwestia dodatkowego miejsca do przechowywania w postaci szuflad, półek, wnęk, czy nadstawek. W zdecydowanej większości przypadków nie warto z nich rezygnować! Biurko z nadstawką (biurko B-160), biurko z szufladami i półkami (biurko PROWANSJA B1), czy biurko z szafką (biurko NICO 11) to dobry wybór zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dzięki takim skrytkom możemy trzymać zawsze pod ręką wszystkie najpotrzebniejsze przybory papiernicze, dokumenty, zeszyty, czy książki. W naszej ofercie znalazły się także biurka komputerowe z wysuwaną półką na klawiaturę, która pozwoli zaoszczędzić miejsce na głównym blacie. Z dodatkowych miejsc do przechowywania mogą zrezygnować właściwie tylko osoby, które nie korzystają z biurka codziennie, a do pracy wystarcza im wyłącznie komputer. W sytuacji, w której posiadamy natomiast zwykłe biurko bez półek, czy szuflad, zawsze możemy poradzić sobie, dokupując do niego kontenerek pod biurko. Sprawdź, jakie kontenerki biurowe znajdziesz w naszej ofercie!