Wnętrza ze skosami z jednej strony lubią przysparzać pewnych problemów aranżacyjnych, z drugiej natomiast są wyjątkowo klimatyczne. To właśnie dlatego przestrzeń na poddaszu doskonale nadaje się na… sypialnię! Sypialnia ze skosami, będąca dla wielu marzeniem, w każdym przypadku wymaga dobrego projektu i planu działania. Planując wygląd i układ tego wnętrza odpowiednio wcześniej, zdołamy maksymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń!

Nie każda sypialnia na poddaszu to aranżacyjne wyzwanie. Z największymi trudnościami spotkamy się przede wszystkim w pomieszczeniach z dużymi i licznymi skosami oraz niskim sufitem, czyli w przypadku niezbyt wysokiej ścianki kolankowej, stanowiącej oparcie dla dachu. W pozostałych sytuacjach możliwości jest więcej, niż może się początkowo wydawać!

Jak pomalować sypialnię na poddaszu?

Zanim w sypialni znajdą się meble, konieczne będzie odpowiednie wykończenie ścian. Czy sypialnia ze skosami rządzi się jakimiś szczególnymi prawami? I tak i nie. Wszystko zależy tu głównie od tego, jak duża jest to przestrzeń oraz w jakim stopniu jest ona doświetlona naturalnym światłem. Im większą i jaśniejszą sypialnię mamy do dyspozycji, tym bardziej możemy pozwolić sobie na większą swobodę i różne wariacje. W grę wchodzą nawet ciemne barwy, czy wykończony w drewnie sufit! W pozostałych przypadkach rekomendujemy pozostanie przy jasnych odcieniach, które optycznie dodadzą sypialni kilku metrów oraz zadbają o pożądane wrażenie lekkości. W niskich sypialniach na poddaszu co do zasady należy unikać malowania skośnego sufitu w ciemnych kolorach, które wizualnie w jeszcze większym stopniu przybliżą go do podłogi. Na takie akcenty możesz pozwolić sobie natomiast na wyższych, standardowych ściankach.

Sypialnia, czy to zlokalizowana w klasycznym pokoju, czy też na poddaszu, jako miejsce służące wypoczynkowi, lubi oczywiście barwy ciepłe i przytulne. Rezygnacja z odcieni chłodnych, czy też krzykliwych, najpewniej pozwoli zatem na odpowiednie wyciszenie i zapewni komfortowy wypoczynek.

Świetnym pomysłem będzie ponadto zastosowanie w tym wnętrzu ciekawych, oryginalnych rozwiązań w postaci choćby wspomnianego już wcześniej drewna na suficie. Mogą być to także efektowne fototapety na skosach lub cegiełka na filarach i ścianach.

Gdzie ustawić łóżko w sypialni ze skosami?

W związku z tym, że łóżko to najważniejszy mebel w sypialni, którego nie może zabraknąć w tym wnętrzu, aranżację poddasza zacznij właśnie od jego ustawienia.

Jeżeli zmagasz się z ograniczoną przestrzenią pod skosami, umieść łóżko w najniższym punkcie sypialni, czyli wezgłowiem skierowanym do ścianki kolankowej. Może stanąć ono pod oknem dachowym lub w jego pobliżu. Do niskiej sypialni na poddaszu polecamy głównie łóżka skrzyniowe z niezbyt wysokim wezgłowiem, takie jak łóżko GALAXY 160 51 producenta Helvetia oraz łóżko 160 VERO 33 marki Drewdąb, które zmieszczą się nawet pod nisko osadzonym sufitem. W takiej sytuacji zaoszczędzisz miejsce na szafę, którą warto zaplanować wtedy w najwyższych punktach pomieszczenia.

Jeżeli jednak skosy w Twojej sypialni nie są znaczące lub jest ona na tyle przestronna, że nie ogranicza Cię w układzie mebli, pozwól sobie na rozłożyste i stylowe łóżka tapicerowane lub kontynentalne. Doskonałym wyborem będzie w szczególności łóżko VIANO o szerokości 140,160 lub 180 cm z oferty producenta Wersal oraz łóżko HAMONNTON od Meble Best, dostępne w wymiarze 160 cm i 180 cm. W przypadku łóżka HAMMONTON ciekawostką, jest możliwość samodzielnej konfiguracji nie tylko w zakresie szerokości łóżka, ale i rodzaju toppera (HR lub VISCO) czy możliwość zastosowania wkładu kokosowego.

Gdzie wstawić szafę do sypialni na poddaszu?

Kolejnym, istotnym meblem w każdej sypialni jest oczywiście szafa. W tym przypadku należy przede wszystkim zastanowić się, czy interesuje nas klasyczna szafa wolnostojąca z drzwiami uchylanymi lub przesuwanymi, szafa w zabudowie, szafa narożna, czy też osobna garderoba?

Szafa, jak już wspomnieliśmy powyżej, powinna znaleźć się w najwyższych punktach sypialni, przy standardowych ścianach pozbawionych skosów. Daje to gwarancję jej maksymalnej funkcjonalności. W ofercie naszego internetowego sklepu meblowego znajdują się szafy klasyczne, szafy z drzwiami przesuwanymi oraz szafy narożne. Nowoczesne i tradycyjne. 1-, 2-, 3-, a nawet 4-drzwiowe do mniejszych i większych pomieszczeń. W małej sypialni na poddaszu zdecyduj się na szafę z lustrem, taką jak szafa HEKTOR 20 lub BELLAGIO TYP 19 od marki Helvetia. Dzięki jasnym kolorom i obecności dużego przeszklenia z łatwością wizualnie powiększymy niewielki pokój.

Jeżeli na sypialnię przeznaczono całe poddasze lub jego znaczną część, świetnym rozwiązaniem będzie również stworzenie tu osobnej garderoby. Wcale nie musisz jednak stawiać w tym celu dodatkowych ścianek, czy murów. Wystarczą ruchome ścianki, na przykład z nieograniczających dostępu światła lameli lub szkła. W otwartej garderobie doskonale prezentują się przede wszystkim niezabudowane półki, co wymaga jednak mobilizacji do zachowania porządku w szafie. Możesz wzbogacić taką przestrzeń także o toaletkę (na przykład model DIVA 3s) oraz wygodną pufę, taki jak przykładowo INFINITY.

Co umieścić przy niskiej ściance kolankowej w sypialni na poddaszu?

Jak poradzić sobie z niską przestrzenią pod niewysoką ścianką kolankową? Jest to idealne miejsce na odpowiedniej wysokości komody oraz regały, które doskonale wpiszą się w wystrój każdej sypialni. Przykładem mebla, który pozwoli Ci w prosty sposób zagospodarować z pozoru kłopotliwą przestrzeń, jest komoda MALTA K4D od Gała Meble o wysokości 48 cm. W miejscu tym sprawdzą się ponadto kufry i skrzynie na tekstylia i drobiazgi oraz stworzona na wymiar zabudowa z dodatkowym miejscem do siedzenia, jeśli tylko pozwala na to wysokość.