Mówiąc o małej jadalni, coraz częściej nie mamy już na myśli osobnego pomieszczenia, a fragment przestrzeni pomiędzy salonem a otwartą na salon kuchnią. Łączenie jadalni z kuchnią bądź z salonem to rozwiązanie cieszące się aktualnie bardzo dużą popularnością zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Zdarza się jednakże, że dostępny metraż stwarza tu pewne ograniczenia. Jakie rozwiązania możemy zatem zastosować w niedużej jadalni, aby z jednej strony nie zastawić tego pomieszczenia, z drugiej natomiast zagwarantować swobodne miejsce do spożywania posiłków przez domowników?

W jakim stylu urządzić niewielką jadalnię?

Niewielkie przestrzenie wymagają specjalnych rozwiązań w postaci jasnych kolorów oraz jasnych, ustawnych i lekkich mebli. Dzięki temu będziemy w stanie optycznie nieco powiększyć takie wnętrze, unikając jednocześnie efektu przytłoczenia. Z tego też względu podczas urządzania małej jadalni nasza uwaga powinna skoncentrować się w szczególności na stylistyce nowoczesnej, minimalistycznej czy skandynawskiej. Są to wystroje lubiące delikatne kolory i proste, zgrabne meble, stroniące od nadmiaru dodatków. Co jednak ważne, jeśli jadalnia nie stanowi osobnego pomieszczenia, a mieści się „gdzieś” pomiędzy kuchnią a salonem, cała ta przestrzeń powinna zostać zaaranżowana w sposób spójny. Pamiętaj oczywiście, że jasne barwy nie są tu jedyną możliwością. Dzięki ciemniejszym lub kolorowym akcentom Twoja jadalnia od razu nabierze wyrazu i interesującego charakteru. Nie warto zatem całkowicie z nich rezygnować!

Mimo że stylistyka nowoczesna i skandynawska stwarzają niewątpliwie największe możliwości, możesz skorzystać także z innych rozwiązań. Do małej jadalni pasować będzie wystrój glamour, który lubi połyskujące powierzchnie, również mające zdolność do wizualnego powiększania wnętrz. Rozważyć należy ponadto wystrój lub elementy stylu retro, świetnie komponujące się na zasadzie eklektyzmu z nowoczesnymi aranżacjami.

Jaki stół do małej jadalni?

Stół do małej jadalni czasami wymaga kompromisów. Z jednej strony musi zostać dopasowany do dostępnej przestrzeni, z drugiej powinien być na tyle duży, aby w tym samym czasie mogli korzystać z niego wszyscy domownicy, czy nawet goście.

Najlepszym wyborem do małej jadalni będą stoły z rozkładanym blatem, które w każdej chwili możemy łatwo powiększyć. Jest to funkcjonalność, która przydaje się w szczególności podczas świąt, urodzin, czy niezapowiedzianej wizyty bliskich.

Co do samego kształtu stołu do małej jadalni – w tym przypadku wybór może paść zarówno na stół okrągły, jak i prostokątny bądź kwadratowy. Zaletą pierwszego z nich jest to, że za sprawą braku ostrych rogów mieści się przy nim więcej osób. Stoły okrągłe są przy tym łatwiejsze w omijaniu oraz wizualnie lżejsze, mniej przytłaczające przestrzeń. Na korzyść stołów kwadratowych i prostokątnych przemawia z kolei fakt, że mogą one zostać ustawione przy ścianie, dzięki czemu będą zajmować mniej miejsca. Takie umieszczenie stołu w małej jadalni sprawdzi się, jeśli posiadasz przykładowo stół dla 4 osób, jednak na co dzień korzystają z niego tylko 2 osoby.

W naszym internetowym sklepie meblowym znajdziesz mnóstwo propozycji stołów pokojowych do niedużej jadalni. Są wśród nich modele okrągłe, prostokątne, kwadratowe, a także stoły z rozsuwanym blatem lub bez. W stylistyce nowoczesnej, skandynawskiej, industrialnej, czy glamour. Oto jedynie kilka przykładów produktów, na które warto zwrócić uwagę:

  • 4-osobowy, kwadratowy stół DECLAN II marki Signal w stylistyce skandynawskiej,
  • 4- lub 6-osobowy, prostokątny stół CALI producenta Jarstol Meble z rozkładanym blatem, w stylistyce nowoczesnej/industrialnej,
  • 4-osobowy, okrągły stół COLT od SIGNAL w stylistyce nowoczesnej/industrialnej,
  • 6-osobowy, prostokątny stół CERES z oferty producenta SIGNAL, o eleganckim designie, 
  • 4- lub 6-osobowy okrągły stół STL 521 marki Drew Mark, nowoczesny, z rozsuwanym blatem.

Jakie krzesła do małej jadalni?

Dobierając krzesła do stołu w małej jadalni, możesz zdecydować się na meble z tej samej kolekcji, jak i pochodzące z innych serii bądź od innych producentów. W naszej ofercie znajdziesz liczne, gotowe zestawy do jadalni, a wśród nich m.in. zgrabny zestaw stół MAX 7 + krzesło BOS 5  lub zestaw stół MAX 2 + krzesło BOS 5.

Krzesła do niewielkiej jadalni, podobnie jak i stół, powinny być co do zasady modelami lekkimi i zgrabnymi. Jeżeli jednak pozwala Ci na to wystrój wnętrza lub zastosowana w nim stylistyka, możesz wykorzystać krzesła jako główne akcenty takiej przestrzeni. Przy minimalistycznej kuchni i salonie nieco bardziej wyrazista część jadalna zaprezentuje się doskonale. Szczególnie rekomendowane są wygodne i eleganckie krzesła tapicerowane, które pięknie prezentują się przy każdym rodzaju stołu, bez względu na jego kształt i styl. Polecamy m.in. modele takiej jak: krzesło TRIX II, krzesło ASTOR, czy krzesło MILTON, pochodzące z oferty producenta SIGNAL.

Jeśli natomiast nie interesują Cię krzesła w całości tapicerowane, propozycjami do niedużej jadalni mogą być również m.in. modele MORIS lub CD-61.

Jakie meble do przechowywania do małej jadalni?

W aranżacji jadalni poza głównymi elementami wyposażenia, czyli stołem i krzesłami, często pojawiają się także inne meble – do przechowywania. Są to w szczególności witryny, komody lub komody z barkiem, wypełnione elegancką zastawą stołową, sztućcami, obrusami, serwetkami oraz wszystkim tym, co jest niezbędne do nakrycia stołu na co dzień i od święta. Przy braku miejsca na stojącą witrynę lub komodę, doskonałą alternatywą będą meble wiszące. Idealne do małych wnętrz, ponieważ niezabierające cennej przestrzeni! Stylowe szafki wiszące w kilku wariantach do wyboru oferuje m.in. dostępna w naszym sklepie kolekcja LOFT.