Ciemna kolorystyka w aranżacji wnętrz, a już w szczególności czerń, wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Nie inaczej jest w przypadku ciemnych mebli. Z jednej strony kojarzą się one z elegancją i luksusem, natomiast z drugiej są utożsamiane z tymi, które mogą przytłoczyć przestrzeń swoim charakterem. Jak jest naprawdę? Jakie są zalety i wady ciemnych mebli? Jak rozjaśnić wnętrza z ciemnymi meblami? O tym wszystkim piszemy w tym artykule!

Mówiąc o ciemnych meblach, większość osób automatycznie zrównuje je z wyposażeniem w kolorze czarnym. Tymczasem nie są to wcale jedyne z ciemnych kolorów, w których wybarwia się meble. Taką barwą będzie również m.in. grafit oraz, o czym nie wolno zapominać, ciemne drewno, takie jak orzech, czy wenge. Oznacza to tym samym, że ciemne meble są doskonale znane zarówno stylistyce nowoczesnej, jak i klasycznej! Co więcej, ciemnymi meblami mogą być nie tylko meble skrzyniowe, ale i… tapicerowane! Wśród naszych propozycji nie brakuje sof, kanap, czy narożników właśnie w takim obiciu.

Zalety ciemnych mebli

Zwykło mówić się, że ciemne meble, w tym przede wszystkim czarne, to niezwykle odważny wybór w aranżacji wnętrz. Odważny głównie z tego względu, że czerń nie jest barwą prostą w wystylizowaniu. Wymaga odpowiednich warunków, a także wyczucia smaku i pomysłu. Mimo to ciemnym meblom nie brak licznych zalet.

Stanowią one wspaniałą alternatywę dla białego wyposażenia, które dla wielu zaczyna być już oklepane, nudne. Jeśli cenisz sobie oryginalność i szukasz sposobu na nietuzinkową przestrzeń, ciemne meble będą stanowić perfekcyjną bazę do stworzenia takiej. Z ich pomocą możesz uzyskać intrygujące, wyraźne kontrasty i wiele niebanalnych połączeń. Ciemne meble, jak żadne inne, nadają pomieszczeniom charakteru, wyrazu i intensywności. Nie brak im także elegancji i nuty tajemniczości, czym zyskują sympatię osób ceniących wysublimowany styl wnętrzarski.

Wady ciemnych mebli

Ciemne meble mają również pewne wady. Wady te ujawniają się jednak głównie w określonych sytuacjach. Zasadniczym minusem ciemnego wyposażenia jest, co już sygnalizowaliśmy, jego trudność w aranżacji. Aby wprowadzić do pomieszczenia ciemne meble, potrzebujemy do tego przede wszystkim odpowiednich warunków w postaci przestrzeni i oświetlenia (zarówno naturalnego, jak i sztucznego).

Jeśli czarne meble znajdą się w zbyt małym i w dodatku kiepsko doświetlonym pokoju, zachodzi spore ryzyko, że optycznie dodatkowo pomniejszą takie wnętrze i przytłoczą je. Z większą dozą ostrożności powinni podchodzić dlatego do nich właściciele mieszkań w bloku, w których pokoje nie należą niestety z reguły do największych. Ciemne meble są również mniej uniwersalne w aranżacji niż białe. Oznacza to, że będą wymagać odpowiedniego dopasowania kolorów ścian i innych elementów wyposażenia.

Jak rozjaśnić wnętrza z ciemnymi meblami?

Istnieje kilka sposobów, które pozwolą Ci rozjaśnić wnętrza z ciemnymi meblami i zniwelować ich wpływ na odczucie pomieszczenia. Jednym z nich jest stosowanie jasnych barw na ścianach, czyli wykorzystanie kontrastu, znakomicie wydobywającego zarazem piękno ciemniejszych elementów. Ciemne meble dobrze komponują się z pastelowymi lub białymi ścianami, które rozjaśniają wnętrze. W praktyce właśnie w takich zestawieniach pojawiają się najczęściej. Oczywiście, jeśli pozwala Ci na to przestrzeń, możesz zdecydować się także na ciemniejsze wykończenie ścian, na przykład strukturę betonową lub czerwoną cegłę, charakterystyczne dla przestrzeni industrialnych i loft.

A jeśli jasne ściany, to i jasne… podłogi! Mogą być to m.in. jasnoszare panele, drewniany parkiet z jasnych gatunków drewna (m.in. sosna) lub jasna posadzka z płytek albo kamienia (m.in. biały marmur). Możliwości zdecydowanie nie brakuje.

W rozjaśnieniu wnętrza z ciemnymi meblami pomogą Ci w dodatku jasne dekoracje. Tutaj szczególny nacisk warto postawić na tekstylia, które w pomieszczeniach takich jak salon i sypialnia pojawiają się z reguły w większej ilości. Są przez to w stanie zagwarantować wyraźny efekt.

Kolejnym sposobem na przełamanie aranżacji z ciemnymi meblami jest zastosowanie optycznych trików. Jeden z nich to wykorzystanie luster, które odbijają światło i dodają przestrzeni. W podobny sposób mogą wspomóc Cię duże przeszklenia, na przykład szklane drzwi przesuwane, witryny i regały, górna zabudowa kuchenna z niepełnymi frontami. Dobrym i rekomendowanym rozwiązaniem będzie również oświetlenie punktowe w barwie neutralnej lub ciepłej, które rozproszy światło i zniweluje ryzyko zaciemnienia kątów lub poszczególnych stref.

Ciemne meble w klasycznych i nowoczesnych odsłonach – propozycje dostępne w Meble Wersal

Ciemne meble pojawiają się również w licznych odsłonach w ofercie naszego internetowego sklepu meblowego. Nasz asortyment tworzy wyposażenie w stylistyce nowoczesnej i klasycznej, a przykładami kolekcji, na które warto zwrócić szczególną uwagę, są:

  • cieszący się niesłabnącą popularnością system INDIANAPOLIS od Jarstol. To klasyczne meble o prostym designie, dostępne w aż trzech wariantach kolorystycznych, spośród których najciemniejszym jest jesion ciemny. W serii tej dostępne są produkty do salonu, jadalni, sypialni i biura.
  • HELIO marki Helvetia, czyli designerska, minimalistyczna seria modułowa w wybarwieniu czerń + czarne szkło. Nowość na ekspozycji w naszym sklepie stacjonarnym! Zastosowanie frontów w wysokim połysku automatycznie nadało wyposażeniu nieco lżejszego i mniej przytłaczającego charakteru. Kolekcja ta oferuje duży wybór szafek wiszących.
  • COBY od producenta Helvetia to ciekawy miks czerni i ciemnego drewna monastery (meble dostępne są również w innych wybarwieniach). Ponownie jest to przykład wyposażenia o regularnym, geometrycznym kształcie i oszczędnym designie, co nadaje mu nowoczesnego charakteru.
  • SILKE od Helvetii to kolejny z przedstawicieli ciemnych mebli dostępnych w naszej ofercie. Nowoczesne meble w kolorze matery (ciemna szarość) i dębu wotan będą stanowić idealną propozycję dla tych klientów, którzy nie czują się jeszcze przekonani do wyboru całkowicie czarnego wyposażenia. Linię tę można nabyć także w jaśniejszych wariantach: uniwersalnym duecie bieli i drewna lub bieli i jasnego betonu colorado.
  • LARS z oferty Laski Meble wiedzą, jak przyciągnąć uwagę. To świetny przykład mebli idealnie wpisujących się we współczesne trendy wnętrzarskie. Inspirowane loftem, szczędzą na wyszukanych formach, czy dodatkach. Zamiast tego stawiają na prostotę, funkcjonalność i minimalizm. Elementem wyróżniającym bryły z tej serii są wysokie, proste i cienkie nóżki, złote, wąskie uchwyty oraz nieco cofnięte fronty.
  • ATHENS, czyli kolejna propozycja producenta Helvetia. Głęboka, intensywna czerń występuje tu w towarzystwie, geometrycznych kształtów i oszczędnego designu, co przesądza o nowoczesnym charakterze tych mebli.
  • HARMONY z asortymentu Piaski Meble to kolekcja zdecydowanie rzucająca się w oczy. W tym przypadku mamy przed sobą propozycję w stylu loft glam – meble wybarwione w ciemnym, matowym graficie o strukturze natural wood, przełamywanym przez złote, cienkie nóżki i delikatnie cofnięte blaty w dekorze marmur black royal.
  • PALERMO od Meblomax to seria, która mimo swojego ascetycznego stylu i regularnych kształtów ma w sobie wiele ze stylu klasycznego. Wszystko to zasługa drewnianej struktury (są to meble w całości fornirowane) i wybarwienia. Najciemniejsze z dostępnych odcieni to czerń, orzech, wenge, palisander, ciemny brąz.
  • Meble tapicerowane – mówiąc o ciemnych meblach, nie można zapomnieć, że mieszczą się w nich nie tylko meble skrzyniowe, ale i tapicerowane. W naszym sklepie propozycji tych jest bez liku, jednak my zwracamy szczególną uwagę na nowoczesne i eleganckie łóżko tapicerowane MEGAN i luksusowy narożnik FOCUS z elektrycznie wysuwanym siedziskiem z oferty Wersal.