Biuro w salonie wcale nie jest dzisiaj rzadkością. Spotkamy się z takim rozwiązaniem przede wszystkim w niewielkich mieszkaniach, w których nie możemy pozwolić sobie na wydzielenie osobnego pomieszczenia na gabinet. Z wyzwaniem szybkiego zaaranżowania biura w domu większość z nas musiała zmierzyć się na początku pandemii. Praca w trybie home office wymusiła na nas konieczność wygospodarowania odpowiedniej strefy biurowej w zaciszu własnych czterech ścian. Wybór padł w większości właśnie na salon. Jak w takim razie urządzić biuro w pokoju dziennym? O jakich zasadach powinniśmy pamiętać?

Aranżacja biura w salonie jest o tyle problematyczna, że pokój dzienny stanowi przestrzeń o szczególnym charakterze. To najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w całym domu, w którym wypoczywamy, przyjmujemy gości i spędzamy czas wspólnie. Jeżeli dodatkowo ma on służyć nam także jako biuro, nie możemy doprowadzić do tego, aby zakłócić jego główny charakter. Z drugiej strony, regularna praca w domu również wymaga odpowiednich warunków. Musimy więc znaleźć optymalne dla dostępnej przestrzeni rozwiązania. Wszystko zależeć będzie przede wszystkim od tego, jaką powierzchnią dysponujemy i na co pozwala nam już w pewnym zakresie zagospodarowane wnętrze.

Gdzie wydzielić miejsce do pracy w salonie?

Znalezienie odpowiedniego miejsca na kącik biurowy w salonie to coś, od czego powinniśmy zacząć. Zwróćmy tu szczególną uwagę na nasłonecznienie pokoju o różnych porach dnia. Biurko powinno zostać ustawione w możliwie jak najjaśniejszym, dobrze doświetlonym punkcie. Zwłaszcza wtedy, gdy nasza praca w głównej mierze opiera się na dokumentacji tradycyjnej, a nie elektronicznej. Jeżeli jednak pracujemy wyłącznie na komputerze, biurko nie musi stać zaraz przy oknie. W takim przypadku powinno znaleźć się nawet nieco dalej, aby promienie wpadające przez szybę nie odbijały się na ekranie monitora i nie pogarszały naszej widoczności.

Biurko w salonie – jaki model wybrać?

Do pracy w domu zawsze będziemy potrzebować biurka. Tym bardziej, gdy w domu pracujemy nie tylko od święta. To właśnie biurko przesądzi o naszym komforcie pracy! Wykonywanie obowiązków służbowych z poziomu kanapy, czy łóżka, jest nie tylko nieporównywalnie mniej efektywne, ale i niezdrowe dla naszego kręgosłupa.

Stylistyka biurka

Biurko w salonie musi pasować przede wszystkim do wystroju wnętrza. Gdy więc nasz salon został urządzony w ciepłym stylu scandi z dominacją bieli i drewna, takie też powinno być i biurko. Idealnym przykładem mebla o skandynawskiej stylistyce jest biurko B-140 wyprodukowane przez markę SIGNAL.

Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na styl loft, biurkiem, które świetnie wpisze się w charakter industrialnej przestrzeni, będzie biurko B-168.

Im bardziej dopasujemy biurko do wystroju naszego pokoju, tym mniej będzie ono rzucać się w oczy. Najlepiej jest więc zdecydować się na model pochodzący z tej samej kolekcji, co meble do pokoju dziennego. O ile oczywiście wybrana seria oferuje również wyposażenie do pracy. Nie zawsze jednak umeblowanie naszego salonu pochodzi wyłącznie z jednej linii. Wtedy też z pomocą przychodzi internetowy sklep meblowy, gwarantujący dostęp do bogatej i zróżnicowanej gamy produktów!

Forma biurka

Ze stylistyką biurka związana jest także jego forma. W przestrzeni salonowej o wiele lepiej prezentują się zgrabne, lekkie i smukłe bryły. Dokładnie takie jak z powyższych przykładów. Klasyczne, masywne biurko z szufladami i wnękami na pewno bardziej odznaczy naszą strefę w pracy w salonie. Gdy chcemy więc, aby pozostała ona niejako w ukryciu, postawmy na lżejsze formy, zbliżone do nowoczesnych toaletek lub konsol.

Wielkość biurka

Wielkość biurka, jak i jego wszelkie udogodnienia to sprawa bardzo indywidualna. Będą zależeć one od przestrzeni, jaką dysponujemy oraz tego, jaki zawód wykonujemy i jak często pracujemy w domu. Do pracy wyłącznie przy komputerze wystarczy nam niewielkie biurko, na którym zmieścimy komputer lub laptop, lampkę i notatnik. Ciekawym przykładem jest biurko OLSEN B85, które posiada nie tylko dwie szuflady, ale i dwie górne, integralne półeczki. Takie rozwiązanie pozwoli nam czasami zrezygnować z dodatkowego regału lub kontenerka.

Niektóre osoby będą potrzebować jednak o wiele większej przestrzeni. To m.in. architekci lub geodeci. W takich przypadkach konieczne może okazać się wypracowanie kompromisów, ponieważ salon nie jest najlepszym miejscem na duże i rozłożyste biurka do pracy.

Krzesło do biurka w salonie

Jakie krzesło będzie pasować do strefy biurowej w salonie? Również i takie, które odpowiada jej wystrojowi, a przy tym i naszym potrzebom. Tutaj także powinniśmy wziąć pod uwagę styl naszego wnętrza. Nie zawsze będzie on jednak czynnikiem determinującym. Liczy się przede wszystkim nasz komfort! Gdy pracujemy w pozycji siedzącej każdego dnia przez wiele godzin, musimy zadbać o bardzo wygodny fotel. Niestety z drugiej strony, nie każde profesjonalne krzesło biurowe będzie pasować do stylowej aranżacji salonu. W naszej ofercie nie zabrakło na szczęście rozwiązań zarówno dbających o komfort, jak i kwestie wizualne! To m.in. elegancki fotel obrotowy ARIONA VELVET marki SINGAL lub krzesło KUBO.

Oczywiście nie wszyscy w codziennej pracy potrzebują specjalistycznych foteli biurowych. Niektórym wygodnie pracuje się na klasycznych krzesłach tapicerowanych, takich jak krzesło MILTON. Tego typu modele pięknie dopasują się do każdej przestrzeni salonowej. Pozwolą nam stworzyć spójną aranżację bez jednoczesnego rezygnowania z komfortowych warunków pracy.

Regał w salonie

Kolejnym niezbędnym dla wielu elementem wyposażenia przestrzeni biurowej jest regał. Jego obecność w tym wnętrzu i wielkość jak zawsze zostaną uwarunkowane naszymi indywidualnymi potrzebami i dostępną powierzchnią. O porządek w dokumentacji będą dbać przede wszystkim osoby prowadzące własne firmy. Nie ulega wątpliwości, że regał bardzo ułatwi organizację licznych dokumentów: umów, faktur, rozliczeń.

W strefie biurowej w salonie regał nie zawsze musi znajdować się zaraz przy biurku. Jest to oczywiście rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ zapewnia szybki dostęp do wszystkich niezbędnych dokumentów. Ponadto, gdy zdecydujemy się na regał przy biurku, możemy od razu wykorzystać go także do innego celu – dyskretnego rozdzielenia miejsca pracy od strefy wypoczynkowo-gościnnej. Wystarczy, że ustawimy go prostopadle do ścian. Do takiego zadania najlepiej nadają się regały otwarte, które nie ograniczają dostępu światła. Przykładem takiego mebla jest regał TARABO typ 48. Możemy wykorzystać go do przechowywania nie tylko dokumentów, ale i ekspozycji różnych ozdób!

Gdy jednak nie pozwala nam na to powierzchnia, regał może znaleźć się w innym punkcie salonu, a nawet innym pomieszczeniu! Może również zastąpić go już obecna w tym wnętrzu biblioteczka. Każdy pokój dzienny jest inny. Każdy z nas ma również inne potrzeby, dlatego przy wyborze konkretnych rozwiązań zawsze musimy poszukiwać kompromisu. Tak, aby nie rezygnować z komfortowych i przyjaznych warunków do pracy, a zarazem reprezentatywnego i wypoczynkowego charakteru salonu.