Czy z jednego pokoju da się zrobić dwa? I co ważne – bez przeprowadzania remontu w postaci stawiania kolejnych ścian i związanego z tym wiercenia, kucia, czy szlifowania? Oczywiście, że tak! I nie jest to wcale zadanie tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jeśli z różnych powodów musisz wygospodarować w swoim domu lub mieszkaniu dodatkową przestrzeń, jednak nie masz na ten cel oddzielnego pokoju, zainteresuj się bezinwazyjnymi sposobami na podział wnętrz. Jakimi? Najlepszymi pomysłami dzielimy się poniżej!

To, czy zrobienie z jednego pokoju dwóch, będzie trudniejsze, czy łatwiejsze, zależy od kilku czynników. Dużą rolę odegra w tym procesie przede wszystkim metraż zmienianego pokoju, a także ilość i sposób rozmieszczenia znajdujących się tam okien. W każdym przypadku, zanim przystąpisz do prac, warto sporządzić dlatego przynajmniej prowizoryczny projekt, w którym uwzględnisz wszystkie najważniejsze wymiary. Jeśli ten etap masz już za sobą, istnieje kilka sprawdzonych sposobów, aby podzielić wnętrze na dwie (lub więcej) części metodami bezinwazyjnymi, czyli niewymagającymi przeprowadzania czasochłonnego, męczącego i kosztownego remontu.

Podział przestrzeni za pomocą mebli

W wydzieleniu różnych stref w pokojach niezwykle pomocne okazują się… meble! Kluczem pozostaje ich odpowiednie ustawienie – w poprzek, zamiast klasycznie, czyli przy ścianie lub w rogu. Wszystko wskazuje więc na to, że wizytę w składzie budowlanym możesz spokojnie zamienić na o wiele przyjemniejszą wycieczkę do sklepu meblowego.

Mówiąc o meblach wykorzystywanych do podziału przestrzeni, nie mamy oczywiście na myśli byle jakich elementów wyposażenia. Do rozdzielania powierzchni najlepiej sprawdzają się ich określone rodzaje. Są to przede wszystkim:

Regały

Regały to bez wątpienia najpopularniejsze meble, za pomocą których z jednego pokoju w kilka chwil uda Ci się stworzyć dwa. Twoja uwaga powinna skoncentrować się w szczególności na nowoczesnych, wyższych i nieco szerszych regałach otwartych, takich jak dostępny w naszej ofercie regał TABLO R3 60 lub regał LORAS R11 122 z oferty producenta Signal. Przykładem regału otwartego, który doskonale sprawdzi się w roli mobilnej ścianki działowej dzielącej przestrzeń na dwie części, jest również regał TARABO TYP 48 z oferty producenta Helvetia. Możesz oczywiście rozważyć także standardowy model, taki jak regał MATI R4S od Gała Meble

Dlaczego akurat regały otwarte? Ponieważ ich niezabudowana konstrukcja nie ogranicza dostępu światła, co może mieć duże znaczenie w mniejszych pomieszczeniach, w których znajduje się tylko jedno okno. Regały otwarte wyróżniają się także wysokimi walorami estetycznymi. Przechowywane na otwartych półkach książki, kwiaty, zdjęcia, ozdoby, zabawki, są widoczne z każdego miejsca w pokoju, nie narażając w ten sposób jednej z osób na oglądanie tylko pustej ścianki korpusu mebla. Taka konstrukcja ułatwia ponadto dostęp do wszystkich rzeczy zarówno z jednej, jak i drugiej części przedzielonego wnętrza. Zaletą regałów jest w dodatku to, że ze względu na swoją wysokość są one w stanie zagwarantować nieco większą prywatność.

Zastosowanie regałów do podziału przestrzeni będzie doskonałym pomysłem przede wszystkim w pokojach dziecięcych i młodzieżowych. Dzięki temu w prosty sposób stworzysz pokój dla rodzeństwa! Otwarty regał występujący w roli ścianki działowej świetnie sprawdzi się również w salonie. Tam może pomóc Ci dyskretnie ukryć biurko lub rozdzielić część wypoczynkową od jadalnianej.

Kanapy lub sofy

Kolejnym przykładem mebla, dzięki któremu w bezinwazyjny sposób wykorzystasz w pełni potencjał swojego wnętrza, są kanapy i sofy, a tak naprawdę również narożniki pokojowe. Tutaj najważniejszy pozostaje nie ich rozmiar, kształt, czy innego rodzaju cechy, a odpowiednie ustawienie.

Jeśli chcesz wykorzystać te meble do podziału wnętrza na dwie części, zamiast ustawiać je tradycyjnie przy ścianie lub w rogu, umieść je w poprzek pokoju lub na jego środku. Na przykład przodem do strefy wypoczynkowej i tyłem do pozostałej przestrzeni, najczęściej jadalni. Widać to doskonale na przykładzie zaaranżowania kanapy HAVANA od Wersal, która została ustawiona pośrodku pokoju, tyłem do połączonej z salonem kuchni. W podobnym ustawieniu znalazła się kanapa PLAZA 2E, tym jednak razem dzieląca na dwie części przestronny gabinet.

A jeśli dopiero szukasz idealnych rozwiązań do swojego domu, zapoznaj się z naszą bogatą i niezwykle zróżnicowaną ofertą mebli wypoczynkowych

Komody

W uzyskaniu z jednego pokoju dwóch przestrzeni o odrębnym przeznaczeniu pomocne okażą się również komody. Mogą być to zarówno komody standardowe, wysokie, jak i niskie. Najlepiej jednak, aby odznaczały się nieco większą szerokością, długością, co zagwarantuje pożądany efekt.

Zasada jest taka sama jak w przypadku regałów i mebli wypoczynkowych – zamiast umieszczać je przy ścianie, musisz ustawić je w poprzek pokoju. Dokładnie tam, gdzie chcesz, aby rozpoczynała się inna strefa. Do tego zadania znakomicie nada się m.in. komoda MKSZ 104 producenta Piaski Meble o szerokości 154 cm lub komoda RAVE 2D3S z oferty Laski Meble o szerokości 153 cm. Wybór jest jednak o wiele większy! 

Wyspy kuchenne lub barki

Zastosowanie wyspy lub barku kuchennego jest rozwiązaniem nieco trudniejszym, ponieważ wymaga uwzględnienia tych elementów już na początkowym etapie projektowania kuchni. Kiedy warto rozważyć wyspę kuchenną lub barek? Przede wszystkim wtedy, gdy planujesz otwartą przestrzeń, to znaczy kuchnię połączoną z salonem lub jadalnią, jednak z drugiej strony nie chcesz zdecydować się na jej pełne otwarcie. Wyspa, a w szczególności barek, zagwarantują Ci większą prywatność podczas prac kuchennych. Pozwolą także nieco zakamuflować ewentualny nieporządek na blacie, czy w zlewie.

Pozostałe metody bezinwazyjnego podziału przestrzeni

A co, jeśli nie meble? Jeśli interesują Cię inne sposoby na dokonanie jak najmniej inwazyjnego podziału przestrzeni, kolejnymi z doskonałych rozwiązań będą m.in.:

  • ścianki ażurowe, z lameli lub szkła,
  • szklane drzwi przesuwane,
  • parawany pokojowe,
  • zasłony montowane w suficie.

Ich cechą wspólną pozostaje stosunkowo prosty montaż (szczególnie gdy mowa o wolnostojących parawanach, wymagających jedynie rozstawienia), uniwersalność, a także dobra przepuszczalność światła. Jeśli musisz podzielić na dwie części mniejszy pokój, odpowiednie nasłonecznienie każdej ze stref z pewnością będzie mieć w tym przypadku duże znaczenie. Decydując się na ścianki ażurowe, z lameli lub szkła, możesz mieć pewność, że nie zaciemnią one Twojego wnętrza, gwarantując jednocześnie pożądany efekt w postaci uzyskania dwóch osobnych przestrzeni o różnym przeznaczeniu. Tego rodzaju rozwiązania możesz zastosować w dowolnym miejscu – salonie, kuchni, jadalni, sypialni, biurze, pokoju dziecka.