Urządzenie pokoju nastolatka nie należy do najprostszych rozwiązań z uwagi na fakt, że to już nie tylko pokój ucznia, ale i praktycznie dorosłej osoby. Właśnie dlatego istotne jest to, na jakie meble się postawi. Powinny pozwalać na odpoczynek, przechowywanie, naukę. Podpowiadamy, jak wybrać meble do pokoju nastolatka.

Jak umeblować pokój młodzieżowy?

Wiele osób na samym początku zajmuje się wyposażeniem pomieszczenia. Chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak umeblować mały pokój młodzieżowy, warto zastanowić się nad tym, jaki styl życia prowadzi dziecko. Oczywistym jest, że potrzebuje on miejsca do snu i odpoczynku. Jednak nie zawsze będzie to oznaczało, że potrzebne jest łóżko. Nastolatkowie często zapraszają do siebie znajomych. Wygodniej jest im przesiadywać na rozkładanej sofie, tapczanie, niż na zaścielonym łóżku. Wersalki do pokoju młodzieżowego mają też ten plus, że nie zajmują wiele miejsca. Sprawdzają się więc nawet w małych pokojach. Meble do pokoju młodzieżowego, które sprzyjają odpoczynkowi, ale i nadają się również do siedzenia, gdy przyjmuje się gości, to nie tylko kanapy. Warto postawić również na fotele, krzesła, taborety i pufy. Te przyjąć mogą różne postaci. Dzięki temu da się je dopasować do wystroju pomieszczenia. Oczywiście ilość mebli dziecięcych i młodzieżowych, które postawi się w sypialni potomka, zależy od przestrzeni, jaką on dysponuje. Oprócz łóżka lub innego mebla do spania, dziecko potrzebuje szafek na ubrania, regałów na książki i pomoce naukowe, biurka do nauki i korzystania z komputera. Najlepszym rozwiązaniem, gdy szuka się wyposażenia do pokoju nastoletniego dziecka, jest postawienie na komplet mebli młodzieżowych. Dzięki temu otrzymuje się wszystko, co przydatne – w dodatku dopasowane do siebie pod względem stylistyki. Niezależnie od tego, czy postawi się na meble młodzieżowe z biurkiem czy na meblościanki młodzieżowe z łóżkiem – z pewnością wybór będzie trafiony. Przykładem tego typu zestawu są meble Lorento i meble Gumi. To komplety, w skład których wchodzi to, co najpotrzebniejsze. Zwłaszcza u dzieci, które kończą szkołę podstawową. W skład mebli Lorento wchodzi biurko, półka na książki, szafa na ubrania i słupki z otwartymi i zamkniętymi półkami. Są to zdecydowanie bardziej meble młodzieżowe chłopięce z uwagi na zielone wykończenia. Jednak można też postawić na zestaw z fioletowymi detalami.  Kupić można również meble Gumi. Są dębowe z kolorystycznymi detalami. Postawić można na popielate, czerwone, brązowe. Tak, by dopasować je do wystroju dziecka i jego gustu. W skład zestawu wchodzi szafa, komoda, półka i biurko. Wszystko, co najbardziej przydatne w pokoju młodzieżowym. Meblościanki młodzieżowe z biurkiem nie zajmują wiele miejsca w pomieszczeniu, a są bardzo praktyczne.  Oczywiście alternatywą są też meble młodzieżowe z łóżkiem. Jednak najczęściej jest to wąskie, drewniane łóżko, które nie musi się spodobać każdemu. Jak już wspomniano, często nastolatkowie wolą tapczany lub kanapy. Meblościanki młodzieżowe mają jeszcze tę zaletę, że nie są drogie. Właśnie dlatego chcąc umeblować pokoje dla nastolatków niskim kosztem, lepiej jest postawić na zestawy mebli młodzieżowych.

Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Meble do sypialni dla młodzieży można też kompletować samodzielnie. Można skorzystać z bogatej oferty kolekcji i wybierać konkretne meble, które przydadzą się w pokoju dziecka. To również tanie meble młodzieżowe, choć wiele zależy od kolekcji, na jaką się postawi. Ceny bywają różne. Pokój młodzieżowy to przestrzeń dla dziecka, które szybko stanie się dorosłym. Warto więc wybierać meble trwałe, ale ponadczasowe. Takie, które podobają się 13- i 17-latkowi. Idealne są więc meble młodzieżowe nowoczesne. Należą do nich meble Baltica i meble Avo. Pierwsze są w kolorze dębu amerykańskiego, a drugie – dębu sonoma. Nawet wybierając meble młodzieżowe z wstawkami, ma się do dyspozycji neutralne elementy. Plusem serii Baltica i Avo jest to, że to meble, które rosną razem z dzieckiem. Co więcej, sprawdzą się nawet w pokoju studenta. Meble systemowe młodzieżowe dla nieco młodszych dzieci, często mają nieco bardziej dziecięcą stylistykę. Kolory są bardziej nasycone. Tutaj wskazać warto meble NICO oraz meble GULIWER W przypadku tych serii jest możliwość wyboru takich szafek, regałów i innych elementów wyposażenia, jakie są w danym momencie najpotrzebniejsze. Właśnie dlatego, gdy nie wiadomo, jak urządzić mały pokój młodzieżowy, bo nic się do niego nie mieści, lepiej jest postawić na serie z których można wybrać meble o takich gabarytach, by były one najbardziej użyteczne.

Jak zaprojektować pokój młodzieżowy dla chłopca, a jak dla dziewczynki?

A czy płeć ma znaczenie w przypadku urządzania pokoju dla nastolatka? I tak, i nie. Są oczywiście meble młodzieżowe dla chłopca, i meble młodzieżowe dla dziewczynki. Różnią się często elementami kolorystycznymi. Zdecydowanie lepiej jednak nie personalizować pokoju w ten sposób, choć to kwestia gustu. Białe meble do pokoju młodzieżowego są uniwersalne. Sprawdzają się w każdym pomieszczeniu. Takie meble młodzieżowe białe dodatkowo rozjaśniają pomieszczenie. Dzisiaj są też bardzo modne. Zwłaszcza w pomieszczeniach urządzanych w stylu skandynawskim. Lepiej jednak urządzając pokój młodzieżowy chłopięcy spersonalizować go dodatkami. Wybierając męskie dekoracje da się zmienić charakter pomieszczenia. Tak samo jak aranżuje się pokoje młodzieżowe dziewczęce – tutaj właśnie tekstylia i dekoracje odgrywają najważniejszą rolę. A jak pomalować pokój młodzieżowy? Tutaj już wiele zależy od samego dziecka. Często u chłopców sprawdza się graffiti, a u dziewczyn – pastelowe kolory.