Aranżując wnętrze w stylu industrialnym musimy przede wszystkim zadbać o to, aby nasze wybory były spójne. Podstawowe cechy jakie powinny posiadać wnętrza loftowe zostały omówione w I części cyklu, gdzie wskazaliśmy m.in. przykłady tzw. "mebli twardych" do kuchni, salonu, pokoju dziecięcego, młodzieżowego czy sypialni. Choć mogłoby się wydawać, iż mało istotne jest jakie meble tapicerowane wybierzemy, to od tego czy dokonamy spójnego, konsekwentnego wyboru zależy końcowy efekt naszej aranżacji. O tym czy nasza kanapa pomoże nam wykreować industrialny klimat w naszym wnętrzu często zadecydują detale. Sprawdźmy zatem na co należy zwrócić uwagę aby efekt końcowy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania!

Metalowe nóżki

Metalowe nóżki to - zarówno dosłownie jak i w przenośni - podstawa kanapy w stylu industrialnym. Najlepiej jeszcze jeśli będą to nóżki czarne. Wysokie, drewniane są tutaj zdecydowanie niedozwolone! Metalowe nóżki nie muszą przy tym dominować nad bryłą kanapy, smukłe i delikatne wystarczająco podkreślą loftowy charakter mebla jeśli umiejętnie zostaną skomponowane z jego sylwetką jak w przypadku narożnika LAGOS marki COMFORTEO (do niedawna Meble Marzenie). Lekka, niezbyt wysoka bryła kanapy narożnej LAGOS (na zdj. głównym) świetnie współgra z designerskimi nóżkami, wspaniale podkreślającymi swoim oryginalnym kształtem podstawę narożnika. Projektanci COMFORTEO zadbali jednak również o to, aby ten nowoczesny narożnik był nie tylko piękny ale także niezwykle funkcjonalny. Wyjątkowy komfort użytkowania zapewnia wypełnienie na bazie sprężyn falistych oraz pianki wysoko elastycznej. Zaskakiwać może ponadto wyposażenie kanapy w funkcję spania typu delfin oraz wygodny, przestronny pojemnik na pościel. Narożnik LAGOS to doskonała relacja cena/jakość, a umiejętny dobór tkaniny obiciowej (na zdj. głównym w tkaninie Cloud 71) sprawi, że narożnik LAGOS będzie najważniejszym elementem loftowego wnętrza. 

Prosta, często modułowa forma.

Styl loftowy to minimalizm - oszczędność w formie oraz prosta linia.  Tutaj nie ma miejsca na ozdoby charakterystyczne dla stylu glamour czy art deco jak połyskujące elementy czy dodatki oraz fantazyjne przeszycia. Ponadczasowy minimalizm sprawi zatem, że mebel nie zaburzy loftowego ładu oraz nie wyjdzie z mody przez lata. Narożniki w stylu loftowym często składają się z powtarzających się modułów, które automatycznie wskazują liczbę  miejsc które zapewni nam mebel. Narożnik FALCO bez funkcji spania oraz kolekcja narożników z funkcją spania FLAVIO marki COMFORTEO (jak np. FLAVIO mini) są idealnym przykładem na to, jak modułowa forma oraz prosta linia mebla wpisuje się w koncepcję stylu loft kreując industrialny charakter wnętrza.

 

Podobną budowę posiada również narożnik RICARDO oraz BALI - niewielki narożnik z wyjątkowo szerokim szezlongiem (aż 150 cm!). Marka COMFORTEO ewidentnie upodobała sobie styl loft i chętnie nawiązuje do niego w swoich projektach!

 

Rodzaj i kolor tkaniny

Często myśląc o tkaninie na kanapę do wnętrza w stylu industrialnym w pierwszej kolejności przychodzą nam do głowy odcienie szarości, brązu, czarny oraz biały. I słusznie. Neutralna kolorystyka to podstawa stylu industrialnego, jednak wybór kanapy w innych barwach (np. stonowane odcienie bordowego, butelkowej zieleni, granatu czy ciepłego brązu) z pewnością nie zaburzy klimatu loft, o ile wybierzemy kanapę z wyraźnymi, industrialnymi akcentami. W takim przypadku powinna ona posiadać metalowe nóżki oraz prostą, minimalistyczną linię. Przykładem mebli, które odnajdą się w klimacie industrialnym są meble z kolekcji YOKO marki CrisTap - kanapa YOKO o szerokości 230 cm oraz kompaktowy narożnik YOKO o wymiarach 245/143 cm, do których dobierzemy pufę YOKO o wymiarze 55x55 cm. Aby zminimalizować liczbę mebli we wnętrzu, styl industrialny wymaga od mebli wielofunkcyjności i takie właśnie są meble YOKO - posiadają funkcję spania, pojemnik na pościel, doskonale sprawdzą się jako kanapa na której przyjmiemy gości, spędzimy z rodziną czas przy ulubionych planszówkach czy obejrzymy serial TV. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż minimalistyczne drewniane nóżki w kolekcji YOKO nie łamią zasad stylu loftowego - w kolorze czarnym te wąskie nóżki do złudzenia przypominają metal!

Dokonując wyboru tapicerki nie możemy zapominać, iż co prawda - wybór odpowiedniego mebla, pasującego do stylu industrialnego jest ważny to jednak nie może on nam przysłonić innych cech, które bezpośrednio najbardziej wpłyną na funkcjonalność kanapy jak posiadanie przez nią funkcji spania, pojemnika na pościel, rodzaj wypełnienia, dodatkowe funkcjonalności jak regulowane zagłówki, schowki, elektrycznie wysuwane siedzisko czy wysokość dopasowana do robotów sprzątających. Co do zasady nowoczesny, loftowy design idzie w parze z nóżkami, których wysokość gwarantuje możliwość stosowania robotów sprzątających o maksymalnej wysokości 9,5 cm,  jak w przypadku narożnika RUBIO marki PMW.